[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike sv. Benedika opáta sa konala celodiecézna rekolekcia kňazov
P:3, 13. 05. 2022 09:20, DOM

Hroňský Beňadik 13. mája (TK KBS) V Bazilike sv. Benedikta opáta a kláštore v Hronskom Beňadiku sa 12. mája 2022 konala diecézna kňazská rekolekcia pod vedením nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa. Zúčastnili sa jej aj rektor baziliky Mons. Peter Brodek, katedrálni kanonici a takmer všetci diecézni kňazi.

Program rekolekcie bol tvorený spoločnou modlitbou liturgie hodín, a duchovným a vzdelávacím programom určeným kňazom. V rámci neho si kňazi mohli vypočuť tematicky na aktuálne témy orientované prednášky diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, pomocného biskupa Mons. Petra Beňa, košického pomocného biskupa Mons. Mareka Forgáča, rehoľnej sestry venujúcej sa obetiam zneužívania, a JCLic. Andreja Kačmára, vicerektora Kňazského seminára sv. Karola Boromejskéhov Košiciach. Program rekolekcie bol zakončený adoráciou a požehnaním s relikviou Kristovej Krvi uchovávanou v tomto chráme.

Bazilika minor sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku má bohatú históriu. Chrám postavili v 11. storočí. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej Krvi (kúsok starého plátna s kvapkami Kristovej Krvi). Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku. Medzi najnovšie významné udalosti patrí povýšenie chrámu svätého Benedikta na Baziliku minor pápežom Františkom 4. marca 2019 so slávnostným uvedením 28. júna 2019 nitrianskym biskupom Mons. Viliamom Judákom. Na Slovensku je celkom 11 chrámov s titulom Bazilika minor. Z toho v Nitrianskej diecéze tento titul prináleží aj Katedrále sv. Emeráma v Nitre. Bazilika sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku s priľahlým kláštorným komplexom aktuálne prechádzajú obnovou, ktorej výsledkom bude vytvorenie duchovného a kultúrno historického centra prístupného aj pre verejnosť, či turistov a pútnikov s vytvorenými možnosťami na ubytovanie, občerstvenie,  či duchovnú formáciu, ktorá tam už pravidelne prebieha."

Hronsky Benadik, rekolekcia, knazi, biskup, Forgac

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220513014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]