[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Laureátmi Kultúrnej pamiatky roka - Fenix 2022 sa stali pamiatky Cirkvi
P:3, 08. 05. 2022 07:15, DOM

Bratislava 8. mája (TK KBS) V sobotu na slávnostnom galavečeri boli odovzdané prestížne ocenenia v 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix. V kategórii - za obnovu/reštaurovanie objektu národnej kultúrnej pamiatky alebo jeho ucelenej časti ocenili Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre a Meštiansky dom Martineum v Bratislave.

Vlastníci národných kultúrnych pamiatok mohli podať prihlášku do súťaže do konca januára 2022. Následne tieto projekty hodnotila odborná porota. Tá vybrala spomedzi všetkých 31 súťažných pamiatok 12 nominantov a po dôkladnom zvážení procesu zvládnutia obnovy i príbehu každej pamiatky, ktorý sa na ňu viaže, vybrala víťazov.

Medzi 12 nominovanými finalistami boli nasledovné pamiatky:
Trenčín, Hrad Trenčín – južné opevnenie
Jasov, Premonštrátsky kláštor – kostol sv. Jána Krstiteľa
Bratislava, Jurkovičova Tepláreň
Rimavské Brezovo, Evanjelický kostol
Bratislava, Uhorská cvernová továreň
Senica, Letohrádok – Sokolovňa
Sobotište, Habánsky vodný mlyn
Fiľakovo, Františkánsky kláštor – kostol Nanebovzatia Panny Márie
Kopčany, Kostolík sv. Margity Antiochijskej
Modra, Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne
Bratislava, Meštiansky dom v opevnení Martineum
Uhrovec, Hospodárska budova, Hrad Uhrovec

Zoznam ocenených v 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix (2022)

Kultúrna pamiatka roka – Fénix za obnovu/reštaurovanie objektu národnej kultúrnej pamiatky alebo jeho ucelenej časti

• Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne, Modra (Rímskokatolícka farnosť Modra), cena bola udelená za príkladnú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky

• Meštiansky dom v opevnení Martineum, Bratislava (Bratislavská arcidiecéza r. k. cirkvi a farnosť sv. Martina v Bratislave), cena bola udelená za záchranu ruiny národnej kultúrnej pamiatky, jej sfunkčnenie a integráciu do historického jadra mesta Bratislavy.

„Vážime si prejavenú dôveru a ocenenie Kultúrna pamiatka roka. Patrí všetkým, ktorí za tým stáli a pričinili sa o to, aby vyniklo v kráse. Bratislavská arcidiecéza i Bratislava rekonštrukciou Martinea získali jedno vzácne miesto, ktoré má veľký potenciál ďalej sa rozvíjať sa a slúžiť spoločnému dobru,” reaguje na ocenenie farár Farnosti sv. Martina v Bratislave Peter Slepčan, ktorý prevzal ocenenie za Martineum. 

Kultúrna pamiatka roka – Fénix za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky

• Hospodárska budova, Hrad Uhrovec (Rímskokatolícka cirkev, Sídelná kapitula Nitra a občianske združenie Hrad Uhrovec), cena bola udelená za vysokoodborný a profesionálny prístup pri záchrane, sanácii a sprístupnení hradných ruín, najmä hospodárskej budovy.

Laureáti 15. ročníka získali osvedčenia o udelení ceny Kultúrna pamiatka roka – Fénix priamo z rúk ministerky kultúry SR, sošku Fénixa, ktorej autorom je umelec, výtvarník a sochár Patrik Kovačovský, a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže, Nadácie SPP, vo výške 10 000 eur.

Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP –ocenenie generálneho partnera a spoluorganizátora súťaže

• Neogotický kaštieľ Esterházyovcov, Galanta (mesto Galanta), cena bola udelená za najvyšší získaný počet hlasov v internetovom hlasovaní verejnosti o najkrajšiu obnovenú pamiatku na web stránke súťaže. Táto národná kultúrna pamiatka získala 28 047 hlasov z celkového počtu 78 560 hlasov.

V rámci inovovaných podmienok online hlasovania verejnosti, boli tento rok do hlasovania po prvýkrát zaradené všetky súťažiace pamiatky.

Čestné uznanie

Mgr. Ľubica Kadlec Melišová
Čestné uznanie bolo udelené odbornou porotou za výnimočný prístup a osobné nasadenie v procese obnovy a sprístupnenia pamiatok regiónu – Habánskeho mlyna v Sobotišti a objektu Letohrádku v Senici.

Adept na kultúrnu pamiatku roka - Fénix

Projekt obnovy a reštaurovania unikátnych náhrobkov zo staronového židovského cintorína v Bratislave (Židovská náboženská obec Bratislava)

Cieľom udelenia tohto titulu je podporiť vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú v procese obnovy/reštaurovania, upozorniť verejnosť na prebiehajúci proces obnovy a vytvoriť priestor pre sledovanie celého procesu až po úspešne ukončenú obnovu/reštaurovanie pamiatky.

Zdroj: Kultúrna pamiatka roka - Fénix 2022 / Farnosť sv. Martina, Bratislava 

_
Aktualizované ( TK KBS, fen; ml ) 20220508001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]