[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Newyorský arcibiskup Dolan navštívil Slovensko, Poľsko aj Ukrajinu
P:3, 02. 05. 2022 20:05, DOM

Bratislava/Košice 2. mája (TK KBS) Newyorský arcibiskup, kardinál Timothy Dolan navštívil počas uplynulého víkendu Slovensko a Poľsko, kde sa stretol s ukrajinskými utečencami. Informovala o tom v pondelok Newyorská arcidiecéza, pričom cestu príspevkami na Twitteri potvrdil aj samotný Dolan, uvádza CNN. Cieľom cesty bolo preukázať solidaritu s utečencami a vyjadriť vďaku ľuďom, ktorí sa o nich starajú, ako aj podporiť vedenie miestnych cirkví, uviedla ešte minulý týždeň newyorská arcidiecéza.

Kardinál Dolan v nedeľu na Twitteri uviedol, že v Poľsku navštívil utečeneckú rodinu, o ktorú sa stará jedna z farností, ďalej tiež tamojšie zdravotné centrum prevádzkované Rádom maltézskych rytierov, ako aj jednu vývarovňu prevádzkovanú katolíckou charitou.  Informoval tiež, že na Slovensku navštívil jeden kostol a prezrel si "jednu z budov", kde sa skladujú a následne odtiaľ distribuujú ľuďom na Ukrajine.

Dolan v pondelok na Twitteri uviedol, že sa mu - vďaka pomoci zo strany poľských duchovných - podarilo v priebehu uplynulého dňa dostať z Poľska aj na samotnú Ukrajinu (konkrétne sa v príspevku spomínalo západoukrajinské mesto Ľvov), aby prejavil podporu Ukrajincom zo strany cirkvi v USA priamo v ich vlasti. Informoval, že po tejto ceste sa opäť vrátil do Poľska, kde pokračuje vo svojej návšteve. Kardinála Dolana na ceste sprevádza delegácia zložená z predstaviteľov katolíckej charity a cirkevných hodnostárov, priblížila newyorská arcidiecéza.

Návšteva Košíc 

Tlačové stredisko Košickej eparchie uvádza, že v sobotu kardinál Dolan navštívil Košice spolu so zástupcami pápežskej organizácie CNEWA (Catholic Near East Welfare Association - Pápežská agentúra na podporu pastoračných a humanitárnych aktivít v severovýchodnej Afrike, na Blízkom Východe, vo východnej Európy a v Indii), ktorej je predsedom správnej rady.

Delegáciu privítal v priestoroch Eparchiálneho úradu v mene arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ, ktorý bol v Ríme na Národnej púti, otec Vojtech Boháč, biskupský vikár a celý organizačný tím. Následne sa všetci presunuli do katedrály, kde sa kardinál stretol s ukrajinskými rodinami, o ktoré sa starajú zamestnanci eparchiálnej charity a dobrovoľníci Košickej eparchie.

Po krátkej modlitbe, ktorú viedol otec Pantelejmon P. Gerbery, duchovný správca ukrajinskej misie v Košiciach, zazneli svedectvá ukrajinských matiek. Na Slovensko prišli z Kyjeva a z ďalších ukrajinských miest a našli útočisko v malom spoločenstve veriacich, ktorí ich prijali krátko potom, ako na Ukrajinu 24. februára dopadli prvé rakety.

Kardinál vyjadril osobitnú starosť o ženy a deti, ktorým chýbajú ich manželia, otcovia a bratia, ktorí zostali na Ukrajine a chránia svoje domovy a svoju krajinu. Osobné rozhovory pokračovali aj na farskom dvore počas spoločného pohostenia. Po stretnutí s ukrajinskou komunitou si kardinál spolu so svojím tímom prezrel historické centrum Košíc.

Pred Dómom sv. Alžbety ho privítali zástupcovia Košickej arcidiecézy, ktorí mu následne predstavili tento gotický skvost Košíc. Poslednou zastávkou americkej delegácie bola železničná stanica s jej provizórnou kaplnkou a detským kútikom a priestory a Centra pre utečencov na Červenej hviezde. Tu sa kardinál stretol aj so zástupcami Košického samosprávneho kraja a mesta Košice.

Pracovný program zakončil kardinál Dolan a jeho spolupracovníci v priestoroch Eparchiálneho úradu, kde prostredníctvom telemostu vladyka Cyril Vasiľ SJ všetkých pozdravil a odpovedal na ich otázky.

Arcibiskup Vasiľ SJ poďakoval organizácii CNEWA za prejavený záujem a podporu humanitárnych a integračných aktivít Košickej eparchie v prospech ukrajinských migrantov. CNEWA bola totiž medzi prvými organizáciami, ktoré z vlastnej iniciatívy prejavili ochotu pomôcť a ponáhľali sa podať pomocnú ruku ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine.

Zdroj: TASR / TSKE( TK KBS, tasr, tske; ml ) 20220502046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]