[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ružomberku sa konal Festival (stredo)školských speváckych zborov
P:3, 02. 05. 2022 15:25, DOM

Ružomberok 2. mája (TK KBS) Ružomberkom sa opäť po dvoch rokoch, ruka v ruke, niesli spev a radosť. Mladí ľudia z rôznych kútov Slovenska sa v piatok 29. apríla stretli na 5. ročníku Festivalu (stredo)školských speváckych zborov Cantare Choraliter 2022, organizovanom Gymnáziom sv. Andreja a Katedrou hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity (PF KU) v Ružomberku.

Nadšenie a radosť zo spevu so sebou do Ružomberka priniesli členovia zborov Javorčatá z Katolíckeho gymnázia Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici, Goretti z Pedagogickej a sociálnej akadémie sv. Márie Goretti v Čadci, Sonus Sanctae Editae z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach, a napokon domáce telesá Coro di san Andrea z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a univerzitný zbor Benedictus. Cieľom festivalu je nielen prežiť spoločnú radosť zo spevu a hudby, nadviazať nové priateľstvá, povzbudiť sa na ceste umenia a krásy, ale i podeliť sa o túto radosť s ostatnými, a to sa skutočne podarilo. Program festivalu zahŕňala prehliadka zborov, ktorá sa konala v piatok v Aule Jána Pavla II. v priestoroch PF KU.

„Zbory predniesli pod vedením vedúcich pestrý slovenský i zahraničný repertoár za sprievodu rozličných hudobných nástrojov. Mladícka energia nenechala nikoho chladným. Zaujímavosťou je, že počas prehliadky majú možnosť členovia zborov, ale i poslucháči, vybrať spomedzi interpretovaných piesní tú, ktorá sa v ďalšom ročníku stane povinnou spoločnou piesňou. Už teraz sme zvedaví, ktorá to bude.  Výkony zborov boli skutočne vynikajúce. Čím by však bol zbor bez zbormajstra? Touto cestou vzdávame hold vedúcim zborov, nielen tým zúčastneným. Ďakujeme všetkým nadšencom, ktorí sa ujímajú tejto zodpovednosti a rozvíjajú talenty mladých, no najväčšia vďaka patrí osobám zodpovedným za toto vzácne podujatie, a to autorke myšlienky vytvoriť festival tohto druhu, pedagogičke Gymnázia sv. Andreja Anne Viglašovej, a samozrejme jeho riaditeľovi Kamilovi Nemčíkovi, ktorý sa okrem organizácie a sprievodného slova ujal i mikrofónu a zaspieval si spolu so svojimi študentami,“ uviedla Kristína Magátová.

Vyvrcholením festivalu bol slávnostný koncert, ktorý sa konal vo Farskom kostole sv. Ondreja. Priestormi chrámu sa niesol spev mladých spevákov. Nakoniec všetky zúčastnené zbory spojili svoje sily. Pod taktovkou vedúcej Katedry hudby PF KU, dirigentky Zuzany Zahradníkovej, predstavili spoločné piesne. Zlatým klincom programu bola energická pieseň I Will Follow Him z ikonického filmu Sestra v akcii. Poslucháči mali možnosť vypočuť si koncertný repertoár za sprievodu zvuku orchestra, ktorý odborne viedol profesor Katolíckej univerzity Rastislav Adamko. Na nástrojoch hrali pedagógovia a poslucháči Katedry hudby, a taktiež učitelia a žiaci ZUŠ Ľudovíta Fullu. Odmenou pre účinkujúcich bol „standing ovation“. Výťažok z koncertu bol v tomto roku použitý na pomoc pre ľudí z Ukrajiny.( TK KBS, kma, ml; pz ) 20220502042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]