[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo Rozmeru – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu
P:3, 02. 05. 2022 13:10, DOM

Bratislava 2. mája (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad súčasnej náboženskej scény. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt. Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracoval Boris Rakovský.

Obsah čísla 1/2022

Strach o dušu – biblické slovo (autor: doc. PhDr. Peter Kondrla, PhD.)

Nové náboženstvo: neomarxizmus – V novovekom zmätenom svete existuje viacero kvázináboženských vier, ktoré síce odmietajú Boha, ale na jeho miesto kladú iné atribúty. Auguste Comte, zakladateľ filozofického pozitivizmu v 19. storočí, postavil na miesto Boha „humanitu“ a samého seba vyhlásil za veľkňaza tohto nového náboženstva. Rovnako marxisticko-leninský komunizmus nebol iba svetonázorom a ideológiou, ale aj náboženstvom, hoci ateistickým a popierajúcim Božiu existenciu. A v ničom nezaostáva ani jeho inovovaná verzia – neomarxizmus. Aj ten sa stal svojským typom náboženstva prenikajúceho všetok sociálny, kultúrny a spoločenský život, ktorý podobne ako marxizmus kategoricky popiera Boha, nesmrteľnosť duše a všetko nadprirodzené, no navyše k tomu pridáva aj ignoranciu akéhokoľvek mravného poriadku a mravných autorít a pracuje o poznanie efektívnejšie – bez humbugu a skryto. (PhDr. Radomír Malý)

Kauza Guru Jára: Náboženstvo neospravedlňuje – Na príklade českého guru Jaroslava Dobeša, alias Óm nadsamca, je jasne vidno, že nemožno uniknúť pred trestnou zodpovednosťou tým, že budeme svoje činy ospravedlňovať ezoterickým učením či náboženským rituálom. V Dobešovom prípade to bolo sexuálne násilie, ktoré páchal na svojich klientkach. Desať z nich ho obvinilo zo znásilnenia. Táto kauza nielen podnietila spoločnosť popremýšľať o vzťahu náboženstva, autority a sexuality, ale stala sa aj námetom pre trojdielny televízny seriál s príznačným názvom Guru. (Mgr. Jitka Schlichtsová)

Mágia v starovekom Egypte – Mágia bola vždy neoddeliteľnou súčasťou pohanských náboženstiev. Mimoriadne silno bola spojená s náboženským kultom starovekého Egypta, ktorého magický svet mnohých dodnes fascinuje. Ak sa dá o starovekom pohanstve povedať, že hranica medzi pozemským a nadpozemským svetom v ňom bola veľmi tenká, tak o egyptskom náboženstve to platí niekoľkonásobne. Egypťania jednoducho nevnímali rozdiel medzi prirodzeným a nadprirodzeným. Svet bohov bol pre nich identický so svetom ľudí, rozdiel bol iba v odlišnej úrovni života oboch. Avšak vždy medzi nimi existovalo veľmi tesné spojenie a čulý kontakt. (PhDr. Radomír Malý)

Mysticizmus v západnom ezoterizme (7) – Kabala v mysticizme západného ezoterizmu? Ak má svoj počiatok v 13. storočí vo Francúzsku a v Španielsku, tak tam určite patrí, pretože vznikla na Západe. Lenže ak by mala pôvod aj v staroveku, tiež ju možno zaradiť do západného ezoterizmu, keďže mala a stále má naň vplyv. Kabala sa zvykne často redukovať len na okultizmus. Mnohí kabalisti mali skutočne vízie anjelov, schopnosť telepatie, rozdvojenie a pod., no chápať kabalu iba ako okultizmus by bol zrejme omyl. Zaiste, obsahuje v sebe temné magické stránky, avšak nepochybne má tiež svoju mystickú podobu – hľadá extázu a prorockú inšpiráciu a jej snahou je oslobodiť dušu od hmoty, aby sa prinavrátila k pôvodnej jednote s Bohom. (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)

Vývoj religiozity vo filozoficko-sociálnej perspektíve – Budúcnosť je významnou časťou ľudskej existencie. V nej projektujeme svoje plány a hľadáme zavŕšenie svojej existencie a jej definitívne naplnenie. Pre veriaceho človeka je súčasťou životných plánov aj náboženstvo, a preto je len prirodzené, že sa zaujíma o to, akou cestou sa náboženstvo uberá, ako sa mení religiozita a religiózna sebarealizácia u ostatných veriacich a aké nové možnosti mu tento vývoj prináša. S tým však neraz súvisia aj jeho obavy o zánik náboženstva, keďže veriaci je konfrontovaný s víziami, podľa ktorých už viera v postmodernej dobe nemá miesto v jeho živote. To pred neho kladie nástojčivú otázku: Aká budúcnosť ho, a súčasne s ním i jeho cirkev, čaká? (doc. PhDr. Peter Kondrla, PhD.)

Bludné náuky a sekty v stredoveku (7) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si priblížime stredoveké hnutie bogomilov. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na číslach 0944/315 818 a 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2022 je 11,60 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnenú cenu staršie ročníky. Celú kolekciu ročníkov 2008 až 2022 (teda vrátane predplatného na tento rok – spolu 54 dostupných čísel) je možné zakúpiť si za zvýhodnenú akciovú cenu 39 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský( TK KBS, bra, ml; pz ) 20220502032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]