[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Čiech, Moravy a Sliezska sa stretli 131. plenárnom zasadnutí
P:3, 27. 04. 2022 15:38, ZAH

Velehrad 27. apríla (TS ČBK) Biskupi Čiech, Moravy a Sliezska sa stretli 26. - 27. apríla 2022 na Velehrade na 131. plenárnom zasadnutí ČBK. Na stretnutí sa zúčastnili aj predsedovia konferencií ženských a mužských rádov, sr. Krista Chládková a arcibiskup Prokop Siostrzonek.

Biskupi sa zamýšľali nad situáciou v dnešnej spoločnosti, v Cirkvi doma i v zahraničí v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine a následným prílevom utečencov do Českej republiky. V tejto súvislosti diskutovali aj o rôznych možnostiach pomoci, vrátane pastoračnej starostlivosti a vzdelávania ukrajinských veriacich v Čechách.

Členovia ČBK schválili, že v rámci prebiehajúcej synody 2021-2023 (Za synodálnu cirkev) sa 14. júna 2022 v Prahe uskutoční stretnutie synodálnej skupiny biskupov. Následné národné synodálne stretnutie, zložené zo zástupcov diecéznych a rehoľných synodálnych skupín, sa bude konať 6. júla 2022 na Velehrade, na ktorom bude predstavený konečný národný výstup. Kontinentálne európske stretnutie synody sa uskutoční v Prahe 5. - 10. februára 2023.

Na základe odporúčania Katechetickej sekcie ČBK biskupi schválili používanie termínu katechéta pre laickú evanjelizačnú službu, ktorá je ustanovená motu proprio pápeža Františka Antiquum Ministerium, až do odvolania. Následne bude pripravený dokument, ktorý vymedzí rozsah služby katechétu pre podmienky našej krajiny.

Biskupi na plenárnom zasadnutí diskutovali aj o otázke sexuálneho zneužívania v Cirkvi a o tom, ako viac a lepšie pomáhať obetiam týchto činov. Schválili osobitnú službu kňazov, ktorí budú vymenovaní na diecéznej úrovni a ktorí budú obetiam poskytovať duchovné sprevádzanie a sviatosť zmierenia, ak o túto službu prejavia záujem. Títo kňazi budú začlenení do existujúcich cirkevných organizácií. Personálne požiadavky, štatút, spôsoby práce a obmedzenia dôvernosti budú vypracované v krátkom čase. Biskupi opakujú, že sú pripravení pomôcť všetkým, ktorí sa na nich obrátia s touto bolestnou záležitosťou.

Členovia ČBK schválili metodické usmernenie pre službu nemocničných kaplánov, ktorého cieľom je zaviesť dobrú prax v riadení a koordinácii práce nemocničných kaplánov a dobrovoľníkov v duchovnej starostlivosti v zdravotníctve v Českej republike. Schválili tiež podporu projektu ÚSTR a Pamätníka Terezín Virtuálne múzeum prenasledovania Katolíckej cirkvi v českých krajinách (1938-1989), ktorého cieľom je priblížiť širokej verejnosti cestu domácej Katolíckej cirkvi dramatickým obdobím rokov 1938-1989.

Hovorili tiež o nedostatku duchovných povolaní a vyzvali všetkých, aby sa modlili za nové povolania do kňazského a rehoľného života počas Týždňa modlitieb za duchovné povolania, ktorý sa koná každý rok pred Nedeľou Dobrého pastiera (4. veľkonočná nedeľa). V rámci plenárneho zasadnutia biskupi každý deň slávili spoločnú bohoslužbu vo velehradskej bazilike.

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20220427033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]