[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rožňavský biskup Stanislav Stolárik zavítal medzi utečencov z Ukrajiny
P:3, 27. 04. 2022 15:21, DOM

Rožňava 27. apríla (TK KBS) Diecézne mládežnícke centrum sv. Jána Pavla II. v Rožňave v poslednom období „trochu zmenilo“ svoje poslanie. Už vyše mesiaca v ňom našli prijatie a príbytok štyri rodiny z Ukrajiny, ktoré tak, ako milióny iných Ukrajincov, museli opustiť svoje domovy, aby utiekli pred hrôzami vojny.

S myšlienkou prijať utečencov sa zaoberal rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik so svojimi spolupracovníkmi hneď, ako začala vojna a reálne sa počítalo s tým, že ľudia z Ukrajiny budú potrebovať prijatie, príbytok, jednoducho pomoc, ktorú vnuká láska, keď vidí blížneho v núdzi. Preto sa urobili prípravy, aby budova slúžiaca na pastoráciu mládeže, sa na potrebný čas stala domom prijatia pre utečencov. Koordináciou fungovania domu pre utečencov z Ukrajiny bola poverená riaditeľka Diecéznej charity Emília Revajová Bujňáková, ktorá sa so svojim tímom pracovníkov charity stará o potreby týchto ľudí. Aktuálne tu býva 18 ľudí, od malých detí po starých rodičov.

V pondelok 25. apríla 2022 navštívil biskup Stolárik s dvomi kňazmi rodiny utečencov, aby im zaprial požehnané veľkonočné sviatky, ktoré začali sláviť vo svojom východnom obrade o týždeň po nás. Stretol sa s nimi pred domom, na námestí, kde tiež zvyknú tráviť čas, v jednotlivých miestnostiach, ktoré obývajú a ktoré mu ukázali. Zaujímal sa o ich osudy, o podmienky, v ktorých u nás žijú a o to, či majú všetko potrebné. Naši hostia z Ukrajiny sa návšteve otca biskupa potešili a vyjadrili mu svoju vďačnosť za to, čo sa im dostáva. Symbolom Veľkej noci, ktorá azda najsilnejšie spája západný aj východný obrad, bol biskupom darovaný „sladký“ veľkonočný baránok a srdečné prianie milostiplnej Veľkej noci: Christos voskrese!

Kiež by sa všetci tí, ktorí museli utekať pred hrôzou vojny, mohli opäť vrátiť do svojej krajiny a opäť budovať svoje domovy, bez strachu z násilia. Aby, keď v úteku z Ukrajiny videli záchranu, nestrácali nádej na návrat do svojej krajiny, keď pominie nebezpečenstvo. Tak, ako Svätá rodina, ktorá tiež prežila podobnú skúsenosť úteku, ale aj návratu do vlasti, ako o tom napísal biskup Stolárik v závere Krížovej cesty utečencov, ktorú zostavil v čase prvej vlny úteku ľudí z Ukrajiny a ktorú sme sa častejšie modlievali za nich a za zastavenie vojny, za pokoj a mier.  Počas svojej návštevy „hostí z Ukrajiny“ povzbudil, že 17. mája (2022), v závere Roka rodiny sláveného v celej Cirkvi, sa v diecéze začne modlitbová aktivita „Nazaretský dom“, počas ktorej budú v centre modlitby zvlášť rodiny a prosba za ukrajinských utečencov a ich šťastný návrat do pokoja vlastnej krajiny.

Zdroj: Biskupstvo Rožňava( TK KBS, rd, ml; pz ) 20220427031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]