[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 09. 12. 2023   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežom posvätená socha svätého archanjela Michala putuje do Kyjeva
P:3, 27. 04. 2022 14:55, ZAH

Vatikán 27. apríla (E-kai) Pápež František vo Vatikáne posvätil kópiu sochy svätého archanjela Michala z Gargana, ktorá poputuje do katolíckeho kostola svätého Mikuláša v Kyjeve. Biela socha zobrazujúca veliteľa nebeských vojsk s korunou a mečom v ruke je rovnako veľká ako originál, ktorý sa nachádza v juhotalianskom meste a ktorý v roku 1507 vytvoril sochár Andrea Sansovino.

Socha bola do Vatikánu privezená zo svätyne svätého Michala Archanjela v Gargane v provincii Foggia v regióne Apúlia na juhovýchode Talianska. Podľa starobylej tradície sa tu v piatom storočí v jaskyni zjavil archanjel a priviedol obyvateľov regiónu k víťazstvu nad pohanmi. Vraj im povedal: „Ja som archanjel Michal, ktorý vždy stojí pred Božou tvárou.“ Potom ukázal na jaskyňu a dodal, že patrí jemu, ktorý ju vždy stráži. Vyhlásil tiež, že "tam, kde sa láme skala, budú odpustené hriechy ľudí a modlitby, ktoré sa tam budú k Bohu modliť, budú vypočuté“.

Samotný svätec i Svätá jaskyňa na polostrove Gargano dodnes priťahujú tisíce pútnikov z domova i zo zahraničia, ktorí sa chcú pomodliť na mieste, ktoré údajne osobne navštívil archanjel. V minulosti i v súčasnosti toto miesto navštívilo množstvo svätcov, pápežov, cisárov a iných osobností, ako napríklad cisár Otto III, svätý František z Assisi a svätý Ján Pavol II.

Bielu sochu, ktorej kópia bude privezená do hlavného mesta Ukrajiny, vytvoril v roku 1507 taliansky sochár a architekt Andrea Sansovino (v skutočnosti Andrea Contucci; asi 1467-1529). Zobrazuje svätca, ktorý ľavou nohou šliape po Satanovi, v pravej ruke drží meč za jeho hlavou a malíčkom ľavej ruky drží reťaz, ktorá nedovoľuje vládcovi pekla pohnúť hlavou.

Páter Paweł Wyszkowski OMI, farár z farnosti svätého Mikuláša, povedal ukrajinskej agentúre RISU, že bol na Gargane niekoľkokrát a vždy bol prekvapený veľkým počtom pútnikov, ktorí tam prichádzali, a „zvláštnou svätosťou, ktorú možno cítiť na mieste zjavení“. Kňaz pripomenul, že svätý Michal je v erbe Kyjeva, „takže hneď ako som bol vymenovaný za farára tejto farnosti, sníval som o tom, že socha archanjela z Gargana bude v našom chráme“.

Poukázal na to, že už viac ako 30 rokov tu prebieha „duchovný zápas o to, aby sa toto miesto opäť stalo Božím domom“. A teraz „v našej krajine prebieha veľká vojna a všetci kresťania by si mali uvedomiť a bojovať proti hriechu a nie proti ľuďom, preto je potrebné modliť sa na príhovor archanjela Michala a prosiť ho o pomoc v najťažších veciach, najmä v boji proti satanovi," dodal kňaz. Zdôraznil, že tento svätec je „rytier, ktorý bojuje proti hriechu a zlým duchom, ktorý neohrozuje ľudí a meč v jeho ruke je namierený proti diablovi“.

„Tomu, ktorého úlohou je viesť duše k Bohu, najviac záleží na tom, aby stav našich duší neurážal Boha. Nevieme, či pápež bude môcť 1. júna osobne prísť do Kyjeva, ale som vďačný Bohu, že (František) požehnal túto sochu pre náš chrám, ktorú slávnostne postavíme v deň jej vrátenia, teda 1. júna tohto roku,“ vyhlásil páter Wyszkowski.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220427029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]