[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ceny stúpajú, treba šetriť, radia v téme čísla najnovšie Katolícke noviny
P:3, 27. 04. 2022 10:00, DOM

Bratislava 27. apríla (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (17/2022). V téme čísla zaostrujú na tému šetrenia.

Udalosti posledného obdobia spôsobujú deficit nielen v štátnom, ale aj v rodinných rozpočtoch. Zdražovanie pociťujeme vo všetkých oblastiach a ani prognózy nevyzerajú ružovo. „Treba sa pripraviť na medziročné zvýšenie cien o približne desať percent,“ hovoria finančníci a radia prehodnotiť bežné výdavky. Pod zlú ekonomickú situáciu sa podpísala pandémia a vojna u našich východných susedov.

Rozprávajú sa s odborníkom na finančné poradenstvo a plánovanie Petrom Ondrúšekom. Klimatické zmeny, migrácia či dosahy vojny významne ovplyvňujú svetovú ekonomiku a pôsobia aj na vznik finančných problémov jednotlivcov. Peter Ondrúšek radí, ako sa im vyhnúť.

Prinášajú rady pre rodiny i študentov, ako nemať prievan v peňaženke. Ceny stúpajú rýchlym tempom, neostáva nám nič iné, len šetriť. Tipov je veľa, uplatniť ich môžeme v každej oblasti nášho života. Hlavné pravidlo finančnej gramotnosti je, že nesmieme míňať viac, ako zarobíme. No študenti to majú ešte o niečo komplikovanejšie. Väčšina študentského života je o šetrení.

Takisto približujú, že je sporivosť dôležitá aj pre dieťa. Vedieť počkať, vedieť si odoprieť je veľmi dôležitá lekcia pre život. Predovšetkým pre život v dospievaní a dospelosti. Asi každý z vlastnej skúsenosti pozná, že niektoré dôležité úspechy a významné životné míľniky sme nedosiahli okamžite a jednoducho. Že to, na čom nám veľmi záleží, nás často stojí veľa úsilia, trpezlivosti a mnoho dní práce.

Vysvetľujú, prečo sú Božou bankou tu na zemi vrecká chudobných, vyradených a trpiacich. Chudobu sme stvorili my, nie Boh, ja a ty – naším sebectvom, hovorí svätá Matka Tereza. Kríza u našich východných susedov nám ukazuje, že aj zahladiť ju môžeme len my – ja a ty - konkrétne prejavenou solidaritou.

Predstavujú Juraja Baráta, ktorý sa celý život venuje charite a pomoci núdznym. Keď vidí človeka, ktorý potrebuje pomoc, okamžite reaguje. „Som rád, keď môžem tvoriť niečo nové a posúvať veci ďalej,“ hovorí Juraj Barát, ktorý už vyše tridsať rokov pomáha ľuďom v núdzi. Riaditeľ Diecéznej charity v Nitre a spoluzakladateľ organizácie Depaul Slovensko na otázku, čo ho k charitatívnej práci priviedlo, odpovedá, že sa vždy snažil reagovať na výzvy, ktoré sa pred ním objavili.

Približujú činnosť košickej neziskovej organizácie Dorka, ktorá je domovom pre ľudí v kríze. „Ľudia ohrození chudobou obvykle nemajú dostatok príležitostí, skúseností a zručností na to, aby si pomohli sami. Niekedy im stačí len pomôcť preklenúť krátke obdobie,“ hovorí Jolana Šuleková, riaditeľka košickej neziskovej organizácie Dorka. Rodičom s deťmi v náročných životných situáciách tam pomáhajú postaviť sa znovu na nohy.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220427015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]