[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Upozorňujeme na zmenu: Audiencia s pápežom v Ríme bude už o 11:30
P:3, 26. 04. 2022 13:30, DOM

Bratislava 25. apríla (TK KBS) Vyše 4 000 Slovákov sa prihlásilo na ďakovnú púť za vlaňajšiu návštevu Svätého Otca Františka na Slovensku. Táto ďakovná púť sa uskutoční v dňoch 30. apríla a 1. mája 2022. Jej súčasťou bude osobná audiencia so Svätým Otcom Františkom v Aule Pavla VI. vo Vatikáne, svätá omša so slovenskými biskupmi v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne a svätá omša v Bazilike sv. Pavla za hradbami. 

UPOZORŇUJEME VŠAK NA ZMENU oproti publikovaným informáciám: kvôli ďalšiemu programu Svätého Otca sa audiencia v Aule Pavla VI. v sobotu 30. apríla, pôvodne plánovaná na 12:00, uskutoční už o 11:30, teda o pol hodinu skôr. Vstup cez bezpečnostnú kontrolu po ľavej strane kolonády Námestia sv. Petra bude v sobotu 30. apríla otvorený už od 9:00. (informácie v pdf).

Po audiencii sa pútnici presunú do Baziliky sv. Petra. Tam budú slovenskí biskupi o 14:00 sláviť svätú omšu, na ktorú je pozvaný aj Jozef kardinál Tomko. Púť bude pokračovať spoločným programom v nedeľu, svätou omšou v Bazilike sv. Pavla za hradbami o 10:00. Program ukončí o 16:00 modlitba akatistu k sv. Cyrilovi a Metodovi v Bazilike sv. Klementa, ktorú povedú vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

Biskupi okrem toho zavítajú aj na pôdu Pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda a stretnú sa tiež s predstaviteľmi Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Taliansku a pri Svätej stolici.

Praktické informácie a pokyny pre účastníkov ďakovnej púte: 

Stretnutie so Svätým Otcom počas ďakovnej púte sa uskutoční v sobotu 30. apríla o 11:30 na audiencii v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Vstup do Auly Pavla VI. bude cez bránu pri Kongregácii pre náuku viery (Sant'Uffizio), po ľavej strane kolonády Námestia svätého Petra už od 9:00. (informácie v pdf). KBS komunikuje s vatikánskym štátnym sekretariátom aj o vyhradení sektoru pre pútnikov so zdravotným postihnutím.

Návštevníci budú musieť prejsť cez detektor a bezpečnostnú kontrolu na spôsob letiskovej (nie je dovolené mať so sebou ostré predmety, zbrane alebo ich napodobeniny, výbušné, zápalné látky, atď). Vziať si môžu šatky či vlajky. Treba mať so sebou respirátor FFP2. Podmienkou vstupu bude aj primeraný odev, ktorého spodná časť musí siahať pod kolená a vrchná musí zahaľovať ramená (nevhodné sú krátke nohavice, tričká bez rukávov, atď).

Na bezpečnostnú kontrolu je nevyhnutné dostaviť sa minimálne dve hodiny pred začiatkom audiencie, kontrolu otvoria už ráno o 9:00. Vstup bude pre každého a bude zadarmo. Podmienkou vstupu nebude lístok, vstupenka ani iný špeciálny dokument. Na stránke navstevapapeza.sk je možné nájsť aj mapu či modlitby v latinčine, ktoré sa budú počas stretnutia so Svätým Otcom modliť: Raduj sa, nebies Kráľovná a Otčenáš.

Upozorňujeme, že v Aule Pavla VI. budú k dispozícii toalety, nie však možnosť zakúpiť si potraviny, atď. Po audiencii budú pútnici nasmerovaní z Auly Pavla VI. do Baziliky sv. Petra. Pôjde sa vnútorným prechodom a bez ďalšej kontroly. Kto by však po audiencii chcel odísť, nestihne sa už vrátiť na svätú omšu!

V Bazilike sv. Petra začne o 14:00 svätá omša so slovenskými biskupmi. Kňazi nech si prinesú albu a červenú štolu (omša bude votívna, zo spomienky sv. Petra a sv. Pavla). Kto by sa rozhodol prísť len na svätú omšu, a nie na predchádzajúcu audienciu, musí sa zariadiť sám (neorganizujeme osobitný vstup do Baziliky sv. Petra, ani nezaručujeme, či to bude možné).

V nedeľu 1. mája bude v rámci ďakovnej púte nasledovať svätá omša so slovenskými biskupmi v Bazilike sv. Pavla za hradbami, so začiatkom o 10:00. Aj na túto svätú omšu treba prísť s dostatočnou rezervou, najlepšie dve hodiny vopred. Takisto bude treba prejsť bezpečnostnou kontrolou a mať respirátor FFP2. Kňazi nech si prinesú albu a bielu štolu (svätá omša bude z 3. veľkonočnej nedele).

Svoje oblečenie si môžu zobrať aj miništranti. V oboch bazilikách budú pre nich vyhradené sektory, kde sa budú môcť prezliecť.

Výluka metra

Do Ríma prídu okrem organizovaných pútnických zájazdov aj menšie skupiny a jednotlivci. KBS odporúča, aby vo Večnom meste zoskupili a šli na audienciu spoločne. 

V Ríme si treba dať pozor na čiastočné výluky metra. Tie sa pre práce na trati týkajú veľkej časti trasy B, kde sa nachádza aj stanica Bazilika sv. Pavla. Výluka sa týka večerných hodín po 21:00 na úseku medzi stanicami Castro Pretorio – Laurentina. V čase výluk tam premáva náhradná cestná doprava kyvadlovými autobusmi.

Praktické informácie na stiahnutie v pdf
Podmienky vstupu do Talianska

Aktuálne je podľa publikovaných informácií do Talianska možné vstúpiť v režime základ. Buď je teda človek zaočkovaný, prekonal covid, alebo má so sebou test (antigénový platný 48 hodín, PCR platný 72 hodín). Vo Vatikáne platí povinnosť nosenia respirátorov FFP2 v interiéri.

Audio: [download mp3]( TK KBS, ml; pz ) 20220426039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]