[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bielonedeľná púť na Katarínku po dvoch rokoch prilákala stovky pútnikov
P:3, 26. 04. 2022 13:15, DOM

Trnava 26. apríla (TK KBS) V nedeľu 24. apríla 2022 sa konala už tradičná Bielonedeľná púť k zrúcaninám kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach.

Púť sa začala na železničnej stanici Buková, odkiaľ viac ako 110 pútnikov putovalo spoločne za spevu a viacerých zamyslení na Katarínku. Priamo na Katarínke sa k nim pripojili mnohí ďalší a spolu ich bolo viac ako 300. Putovali všetky vekové kategórie od detí až po starších ľudí a taktiež všetky stavy, od kňazov a rehoľných sestier, až po laikov.

Po príchode pútnikov na Katarínku sa všetkým prítomným prihovoril Peter Herceg (predseda OZ Katarínka) a okrem iného pripomenul, že po dvojročnej prestávke sa odohral 20. ročník tejto novoobnovenej tradície, ktorá pochádza ešte zo 17. storočia. Nasledovala svätá omša priamo v zrúcanine kostola, ktorej predsedal Branislav Popelka spolu s ďalšími kňazmi. Omšu sprevádzal spevom aj tradičný zbor Katarínkovcov, ktorý vždy prekvapí množstvom nástrojov a ich jedinečným zvukom.

Po skončení svätej omše vládla na Katarínke uvoľnená atmosféra. Mnohé rodiny s deťmi sa vybrali opekať. Bol tiež priestor sa porozprávať a aj spoznať históriu a tajomstvá Katarínky. Sprievodcovia sprevádzali turistov v okolí kostola a kláštora, tiež sa im podarilo urobiť 6 výstupov na vežu kostola aj s vyhliadkou, čím sa oficiálne na Katarínke začala turistická sezóna. Viac informácii o sprevádzaní a dostupnosti veže, môžete nájsť na stránke www.katarinka.sk.

Hoci počasie najprv vyzeralo nepriaznivo, napokon sme sa dažďu vyhli a všetci sme vďační za tento čas na mieste plnom pokoja a dobra. Tešíme sa na ďalší ročník tejto púte.

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí, snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach. Počas 25 rokov dobrovoľníckych prác sa takmer 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

TK KBS informovalo občianske združenie Katarínka( TK KBS, ozk, ml; pz ) 20220426038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]