[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 11. 2023   Meniny má Vratko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše patriarchovi Kirillovi k Veľkej noci: Staňme sa skutočnými šíriteľmi pokoja
P:3, 25. 04. 2022 13:46, ZAH

Vatikán 25. apríla (RV) Pápež František zaslal tradičný veľkonočný pozdrav ruskému pravoslávnemu patriarchovi Kirillovi i ďalším patriarchom cirkví sláviacich Veľkú noc podľa juliánskeho kalendára. Vyslovuje v ňom modlitbu, aby sme sa stali „skutočnými šíriteľmi pokoja, osobitne pre sužovanú Ukrajinu“ i „hodnovernými dosvedčovateľmi evanjeliového posolstva vzkrieseného Krista“.

„Drahý brat! Nech Duch Svätý premení naše srdcia a urobí nás skutočnými šíriteľmi pokoja, osobitne pre vojnou sužovanú Ukrajinu, aby sa veľký veľkonočný prechod od smrti k novému životu v Kristovi stal skutočnosťou pre ukrajinský ľud túžiaci po novom úsvite, ktorý ukončí temnotu vojny.“ To je ústredná pasáž listu, ktorý pápež František poslal patriarchovi Moskvy a celej Rusi Kirillovi pri príležitosti Veľkej noci, ktorú cirkvi riadiace sa juliánskym kalendárom slávili včera, v nedeľu 24. apríla.

Krátky list so žičením, ktorý pápež poslal aj ostatným patriarchom východných cirkví, zverejnila webová stránka Moslovského patriarchátu Mospat.ru. Svätý Otec v liste zdôrazňuje, že v tomto čase „pociťujeme celú váhu utrpenia našej ľudskej rodiny zdrvovanej násilím, vojnou a mnohými nespravodlivosťami“. I napriek tomu, píše, „stále s vďačným srdcom hľadíme na Pána, ktorý vzal na seba všetko zlo a všetku bolesť nášho sveta“.

„Kristova smrť“, pokračuje pápež, „bola začiatkom nového života a oslobodenia z pút hriechu a príležitosťou pre našu veľkonočnú radosť, ktorá všetkým otvára cestu z tieňa temnoty do svetla Božieho kráľovstva.“ Svätý Otec zároveň v liste pozýva k vzájomnej modlitbe, „aby sme vydávali hodnoverné svedectvo o evanjeliovom posolstve vzkrieseného Krista a o Cirkvi ako univerzálnej sviatosti spásy“, aby sme „všetci mohli vstúpiť do kráľovstva spravodlivosti, pokoja a radosti v Duchu Svätom“.

Marcový videohovor

Posledný priamy kontakt medzi pápežom a patriarchom Kirillom sa uskutočnil 16. marca prostredníctvom videohovoru za prítomnosti kardinála Kurta Kocha, predsedu Pápežskej rady pre jednotu kresťanov, a metropolitu Hilariona Volokolamského, vedúceho oddelenia vonkajších vzťahov Moskovského patriarchátu. Hovorili o úlohe kresťanov urobiť všetko pre mier a na pomoc trpiacim. Pápež vyzval k spoločnému konaniu s cieľom „zastaviť paľbu“ na Ukrajine. „Cirkev nesmie používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša“, uviedol ďalej Svätý Otec.

Júnové stretnutie bolo odložené

Ako sám pápež František prezradil v nedávnom rozhovore pre argentínsky denník La Nación, jeho stretnutie s Kirillom bolo naplánované na jún budúceho roka v Jeruzaleme. „Je mi ľúto“, vysvetlil pápež, „že Vatikán musel zrušiť druhé stretnutie s patriarchom Kirillom, ktoré sme plánovali na jún v Jeruzaleme. Naša diplomacia však usúdila, že stretnutie medzi nami v tejto chvíli by mohlo priniesť veľa zmätku“. Pápež František a Kirill sa, ako je známe, stretli len raz, a to v roku 2016 na Kube, kde podpísali spoločné vyhlásenie.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220425034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]