[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Urobili ďalší krok k rezidenčnému pápežskému zastupiteľstvu vo Vietname
P:3, 22. 04. 2022 17:05, ZAH

Vietnam 22. apríla (RV) V dňoch 21. - 22. apríla 2022 sa v Hanoji uskutočnilo deviate stretnutie spoločnej pracovnej skupiny Vietnamu a Svätej stolice, ktorá už dlhší čas pracuje na upevňovaní vzťahov medzi oboma štátmi a zaoberá sa otázkami Katolíckej cirkvi vo Vietname. Účastníci sa dohodli na ďalšom posilňovaní plodného dialógu a vzájomnej dôvery. Skúmajú sa budúce kroky pre zriadenie úradu pápežského zástupcu v Hanoji.

Vietnamská socialistická republika patrí medzi 13 krajín sveta, s ktorými Svätá stolica ešte nemá plné diplomatické vzťahy. Od roku 2011 však má nerezidentného pápežského reprezentanta.

Vietnam a Svätá stolica rokujú prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny už od roku 2009, naposledy sa stretli vo Vatikáne v roku 2019.  Na tohtoročnom stretnutí vietnamskú delegáciu viedol námestník ministra zahraničných vecí Ha Kim Ngoc, na čele vatikánskej delegácie bol Mons. Miroslaw Wachowski, podsekretár pre vzťahy so štátmi.

Ako uviedol riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni, stretnutia prebiehali v „srdečnej atmosfére vzájomného rešpektu“:

„Obe strany dosiahli dohodu o otázkach týkajúcich sa zvýšenia úrovne vzťahov medzi Vietnamom a Svätou stolicou v blízkej budúcnosti z nerezidentného pápežského zástupcu na rezidentného pápežského zástupcu a dohodli sa na budúcich krokoch, ktoré sa majú podniknúť na zriadenie úradu rezidentného pápežského zástupcu v Hanoji.

Svätá stolica pozorne sleduje hlboký a dynamický život katolíckej komunity v krajine a povzbudzuje Katolícku cirkev vo Vietname, aby prispela k spoločnému dobru a prosperite Vietnamu, ako to katolícka komunita konkrétne dosvedčila počas najkritickejších období pandémie dobrovoľníckou prácou v nemocniciach a pomocou núdznym.“

Budúce zasadnutie spoločnej pracovnej skupiny sa bude konať vo Vatikáne, dátum ešte nebol stanovený. Delegácia Svätej stolice sa vo Vietname v najbližších dňoch stretne s členmi Konferencie biskupov Vietnamu, ktorá zasadá na plenárnom zhromaždení.

_
Aktualizované 19:30( TK KBS, RV zk; ml ) 20220422040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]