[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Napriek vojne prežívajú gréckokatolíci na Ukrajine Paschálne trojdnie
P:3, 22. 04. 2022 16:00, ZAH

Ukrajina 22. apríla (E-kai) Každé ráno sa v Katedrále svätého Mikuláša v Charkove konajú oslavy Veľkého týždňa, počas ktorých sa modlíme za oslobodenie našej vlasti a za mier na Ukrajine, hovorí eparcha gréckokatolíckej cirkvi v Charkove, biskup Vasilij Tuchapeć, talianskej agentúre SIR.

Hierarcha zdôraznil, že od začiatku vojny gréckokatolíci neprestali sláviť liturgiu vo svojej katedrále a pokračujú v tom aj dnes. Napriek správam v médiách o možných útokoch na svätyne Cirkev organizuje oslavy. „Jediný rozdiel je v tom, že sa nebudeme modliť v noci, ale ráno, s obmedzením zákazu vychádzania a s maximálnymi bezpečnostnými zárukami pre ľudí,“ povedal.

Charkov, druhé najväčšie mesto Ukrajiny, je od začiatku konfliktu intenzívne bombardované. Stále sa tam nachádza milión ľudí a približne 30 % obyvateľov, najmä žien, detí a starších ľudí, bolo evakuovaných.

Podľa vyhlásenia prvého námestníka ukrajinského ministra vnútra Jevhena Jenina bezpečnostné orgány počas Veľkého týždňa posilňujú bezpečnosť na miestach bohoslužieb v celej krajine, ktoré budú pred bohoslužbami aj kontrolované. Pre tých, ktorí nebudú môcť ísť do kostolov a fyzicky sa zúčastniť na liturgii, pripravuje UKGK (Ukrajinská gréckokatolícka cirkev) priame televízne a internetové prenosy.

Biskup Tuczapeć upozorňuje, že čo sa týka požehnania veľkonočných jedál, budú sa požehnávať v sobotu počas celého dňa a v nedeľu ráno, aby sa nezhromaždilo veľa ľudí naraz.

Katedrála je nielen miestom bohoslužieb, ale stala sa aj útočiskom pre mnohých ľudí a distribučným centrom humanitárnej pomoci. Z celého sveta sem prišli tisíce ton pomoci - potraviny, hygienické potreby, oblečenie. Mnohé domy boli zničené bombardovaním. Mnohé ďalšie nemajú vodu ani elektrinu. Mnohí obyvatelia Charkova sú nútení žiť v pivniciach alebo pod zemou.

„Od začiatku vojny - hovorí biskup - sme rozdávali humanitárnu pomoc aj počas Veľkého týždňa. Distribúciu sme uskutočnili v utorok a plánujeme ju zopakovať vo štvrtok a v sobotu. Objednali sme aj veľkonočné chleby a vajíčka (tradičné veľkonočné potraviny), aby ich ľudia mohli požehnať a žiť v týchto veľkonočných dňoch lepšie a šťastnejšie.

Humanitárna pomoc, ktorú distribuujeme, je nevyhnutná pre ľudí, ktorí si nemôžu kúpiť potraviny. Preto sme vďační všetkým, ktorí nám pomáhajú,“ povedal gréckokatolícky eparcha z Charkova.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220422037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]