[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 30. 05. 2023   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Deň Zeme mobilizuje milióny ľudí k ochrane nášho spoločného domova
P:3, 22. 04. 2022 13:30, ZAH

Rím 22. apríla (RV CZ) Dvadsiatehodruhé apríla celý svet oslavuje Deň Zeme, ktorý už 52 rokov mobilizuje milióny ľudí zo všetkých kontinentov k ochrane nášho spoločného domova. Témou na rok 2022 je "Investícia do našej planéty".

Jedným z cieľov Dňa Zeme je poukázať na riešenia v boji proti klimatickým zmenám a povzbudiť všetkých - vlády, občanov a podniky -, aby prispeli svojím dielom.

Deň Zeme vznikol v Spojených štátoch. V roku 1970 sa konal prvý ročník, do ktorého sa zapojilo viac ako 20 miliónov ľudí, ktorí požadovali väčšiu ochranu planéty.

Pápež František a integrálna ekológia

Pápež František počas svojho pontifikátu viackrát vyzval k podpore ochrany Zeme. V encyklike Laudato si' pápež varuje najmä pred dramatickými dôsledkami znečistenia a "kultúry plytvania", ktorá, ako sa zdá, mení planétu na "obrovské smetisko". Tejto dynamike možno čeliť prijatím výrobných modelov založených na opätovnom využívaní, recyklácii a obmedzenom využívaní neobnoviteľných zdrojov.

Aj klimatické zmeny, zdôrazňuje pápež v encyklike, sú "globálnym problémom", ktorý má vážne "environmentálne, sociálne, ekonomické, distribučné a politické dôsledky". Cesta, ktorú načrtol František, vedie k "preferenčnej voľbe pre najchudobnejších": integrálna ekológia, "neoddeliteľná od pojmu spoločného dobra", sa musí stať novou paradigmou spravodlivosti.

"Sme povolaní znovu objaviť zmysel pre posvätnú úctu k zemi, pretože je nielen naším domovom, ale aj domovom Boha." (Pápež František, generálna audiencia, 22. apríla 2020)

Prechod od slov k činom

Bohužiaľ, čas sa kráti. Musíme prejsť od slov k činom. Na rany planéty, ako nám pripomenul aj pápež František, treba odpovedať autentickým ekologickým obrátením. Povedal to Pierluigi Sassi, predseda talianskej organizácie Deň Zeme, a dodal, že vďaka pápežovým výzvam sa verejnosť čoraz viac stotožňuje s otázkami životného prostredia. Podniky a vlády sa nimi zaoberajú, ale žiaľ, táto citlivosť sa len zriedkakedy premietne do činov.

Volanie Zeme je stále príliš často prehlušované nespravodlivosťou a ekonomickými záujmami. Pierluigi Sassi poukazuje na to, že na 26 konferenciách o klíme boli navrhnuté riešenia, ktoré sa nikdy nerealizovali: "V stávke je samotná existencia ľudstva.

Federica Viviano z hnutia Focolare, ktoré spoluorganizuje Deň Zeme v Taliansku, hovorí, že najmä mladí ľudia prijali výzvu pápeža Františka, aby sa ozvali a aby ich vládcovia sveta počuli. Dúfajme, že na konferencii OSN o zmene klímy, ktorá sa bude konať v novembri 2022, sa prijmú rozhodné opatrenia. Situácia je zložitá, aj kvôli vojne na Ukrajine, ale "nesmieme strácať nádej".( TK KBS, RV CZ, vac, ml; pz ) 20220422031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]