[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazi v Kyjeve v nepriestrelných vestách rozdávajú lieky i Eucharistiu
P:3, 22. 04. 2022 13:10, ZAH

Ukrajina 22. apríla (TK KBS) Gréckokatolícky kňaz Andrij Bodnaruk je od vypuknutia vojny naplno v službe ľuďom v Kyjeve. Navštevuje rodiny, stará sa aj o vojakov na stanovištiach, slúži bohoslužby v krytoch a organizuje aktivity, ktoré majú deti rozptýliť od vojny. Cez kňazský odev má oblečenú nepriestrelnú vestu.

Otec Andrij navštevuje svojich farníkov, aby im podal sväté prijímanie. Spolu s potravou pre dušu rozdáva aj balíčky pomoci, ktoré nakupuje z prostriedkov od nadácie ACN a ďalších organizácií.

„Robím to, čo som robil doteraz: Slúžim Bohu, Cirkvi a nášmu ľudu (. . .) Snažím sa byť bližšie k tým, ktorí bojujú s nepriateľom, a k tým, ktorí zápasia so stresom a úzkosťou,“ hovorí mladý kňaz.

Ľuďom sa zmenil život zo dňa na deň

Podľa otca Andrija, mnohí z tých, ktorí mali peniaze a pekný dom, ktorí žili v pohodlných podmienkach, teraz často nosia roztrhané oblečenie a vo dne v noci bdejú v mraze, aby chránili svoje mesto a jeden druhého.

„Ľudia sú navzájom spojení najmä prostredníctvom cirkvi. Pretože keď sa spoločenstvo zhromaždí v ubytovniach, aby sa modlilo, ešte viac sa zblíži a prevezme zodpovednosť jeden za druhého,“ vysvetľuje.

Snaží sa ľuďom – aj vojakom – vysvetliť, že hnev nemôže byť svätý, že hnev nie je dobrý. Nabáda ich, aby nepreklínali nepriateľa.

Na stanici metra v centre hlavného mesta, ktorá bola prerobená na protibombový kryt, pravidelne slúžia kňazi Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Božskú liturgiu, ako sa v tomto obrade nazýva svätá omša.

Kým jeden kňaz slúži omšu, druhý spovedá

Vo veľkej nádeji a sile, ktorá podľa otca Andrija pramení z viery v Boha, mladý kňaz ďakuje nadácii ACN za pomoc, no zároveň priznáva:

„Nevieme, čo sa teraz stane, a to je veľmi znepokojujúce. Niekedy sa istota vytratí a zavládne panika. Napriek Vašej veľkej podpore stále čelíme novým výzvam.“

Príkladom veľkej ťažkosti je skutočnosť, že otec Andrij nemá ani vlastné auto.

Musí sa spoliehať na cudziu pomoc, aby mohol rozvážať jedlo a vykonávať svoju kňazskú službu. Ide pritom o veľký výdavok, pretože pohonné hmoty sú teraz veľmi drahé a nedostupné.

„Musíme stáť v dlhých radoch na čerpacích staniciach, aby sme si zaobstarali benzín a mohli navštíviť farníkov, udeľovať sviatosti a plniť ďalšie potreby,“ hovorí.

Kňazov, ako je otec Andrij, sú v hlavnom meste Ukrajiny stovky. Vďaka podpore im môžeme pomôcť pokrývať najzákladnejšie potreby ako lieky, potravu, hygienu, pohonné hmoty a energie.

Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi / Lucia Froncová( TK KBS, acn, lfr, ml; pz ) 20220422030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]