[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na 2. veľkonočnú nedeľu si pripomíname sviatok Božieho milosrdenstva
P:3, 20. 04. 2022 10:40, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Na 2. veľkonočnú nedeľu si pripomíname sviatok Božieho milosrdenstva.

Nedeľa Božieho milosrdenstva alebo sviatok Božieho milosrdenstva sa vďaka sv. Jánovi Pavlovi II. slávi v celej Cirkvi od roku 2000. V tomto Jubilejnom roku bola splnená prosba Pána Ježiša o ustanovení tohto sviatku, ktorú už v roku 1931 adresoval sv. sestre Faustíne Kowalskej v našom kláštore v Plocku: „Túžim, aby bol ustanovený sviatok milosrdenstva. Chcem, aby obraz, ktorý namaľuješ štetcom, bol slávnostne posvätený na prvú nedeľu po Veľkej noci. Táto nedeľa nech je sviatkom milosrdenstva“ (Den. 49), píšu na stránke milosrdenstvo.sk sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva.

Výber tejto nedele za sviatok milosrdenstva má svoj hlboký teologický význam. Poukazuje na spätosť, ktorá je medzi veľkonočným tajomstvom vykúpenia a tajomstvom Božieho milosrdenstva. Tento súvis zdôrazňuje aj novéna z Korunky Božieho milosrdenstva, ktorá predchádza tento sviatok a začína sa na Veľký piatok. Tento sviatok nie je len dňom zvláštneho zvelebovania Boha v tajomstve milosrdenstva, ale aj časom milosti pre všetkých ľudí. „Túžim,“ povedal Pán Ježiš, „aby sviatok milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov (Den. 699). Duše hynú napriek môjmu trpkému umučeniu. Dávam im poslednú nádej na záchranu – sviatok môjho milosrdenstva. Ak nebudú zvelebovať moje milosrdenstvo, zahynú naveky“ (Den. 965).

Dôležitosť tohto sviatku vidíme vo veľkosti neobyčajných prisľúbení, ktoré Pán Ježiš s týmto sviatkom spojil. „Kto v tento deň pristúpi k prameňu života,“ povedal Kristus, „dosiahne úplné odpustenie vín aj trestov (Den. 300). V tento deň je otvorené vnútro môjho milosrdenstva. Vylievam celé more milostí na duše, ktoré sa priblížia k prameňu môjho milosrdenstva. … Nech sa žiadna duša nebojí priblížiť sa ku mne, hoci by jej hriechy boli ako šarlát“ (Den. 699). Aby sme mohli využiť tieto veľké dary, treba splniť podmienky úcty k Božiemu milosrdenstvu (dôvera v Božiu dobrotu a činorodá láska k blížnemu), ako aj byť v stave milosti posväcujúcej (po svätej spovedi) a hodne prijať sväté prijímanie. „Žiadna duša nebude ospravedlnená,” vysvetlil Ježiš, „kým sa s dôverou neobráti k môjmu milosrdenstvu. Preto prvá nedeľa po Veľkej noci má byť sviatkom milosrdenstva. Kňazi majú v tento deň hovoriť dušiam o mojom veľkom a nepochopiteľnom milosrdenstve“ (Den. 570).

Prežime Nedeľu Božieho milosrdenstva so sestrami sv. Faustíny

Prinášame vám informácie o svätých omšiach na Sviatok Božieho milosrdenstva v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagievnikoch, ktoré môžete sledovať online na webstránke milosrdenstvo.sk.

Slávnostné sväté omše - o 6:00 v bazilike, o 7:00 v kláštornej kaplnke (biskup Ján Zajac), o 8:00 v bazilike (biskup Damián Muskus), o 10:00 pred bazilikou (arcibiskup Marek Jendraszewský), o 12:30 v bazilike (biskup Roman Pindel), o 16:00 v bazilike, o 18:00 v bazilike a o 19:00 v kláštornej kaplnke (provinciál saletínov).

Aj v Diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva v Košiciach – KVP sa po dvoch rokoch bude opäť naplno sláviť Sviatok Božieho milosrdenstva.

Program sa začne v sobotu o 15:00 a pokračuje až do polnoci Cestou svetla a adoráciou. V nedeľu 24. apríla program začína svätou omšou o 7:00, 8:00, pokračuje spovedaním od 8:00 do 10:00 a vyvrcholí slávnostnou svätou omšou o 10:00, ktorú bude celebrovať bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

Pred svätou mšou si veriaci budú môcť vypočuť prednášku sr. M. Benediktíny Fečovej ISMM na tému: Sklamaní či odovzdaní? Program uzavrie slávnostná modlitba v hodine milosrdenstva o 15:00.

Vo Farskom kostole Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi v Nižnom Hrušove program začína o 8:30 sviatosťou zmierenia, pokračuje modlitbou svätého ruženca a slávnostnou svätou omšou o 10:30, ktorú bude celebrovať dekan zo Sniny Slavomír Bakoň. Popoludní program pokračuje adoráciou od 13:00, ktorú ukončí modlitba v hodine milosrdenstva spojená s korunkou Božieho milosrdenstva.

Sestry z Kongregácie Matky Božieho milosrdenstva tak ako každý rok prinášajú na svojej internetovej stránke text slávnostnej modlitby v Hodine milosrdenstva o 15:00 na Nedeľu Božieho milosrdenstva 24. apríla. Text je verným prekladom hodiny milosrdenstva, ktorá zaznie v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v Krakove (Hodina_milosrdenstva_NBM_24. apríla 2022).

Ctitelia Božieho milosrdenstva sa tento rok stretnú v Bratislave i v Skalnom sanktuáriu na hore Butkov (Viac informácií).( TK KBS, mil, ml; pz ) 20220420014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]