[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 31. 05. 2023   Meniny má Petronela, Petrana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pri Regina caeli vyzval k zmiereniu: „Obráťme sa k Božím plánom mieru“
P:3, 19. 04. 2022 09:10, ZAH

Vatikán 19. apríla (RV) „Nech hádky, vojny a spory ustúpia porozumeniu a zmiereniu. (...) Zrieknime sa našich ľudských plánov, obráťme sa k Božím plánom mieru a spravodlivosti.“ K tomuto vyzval pápež František na Veľkonočný pondelok 18. apríla po poludňajšej modlitbe veľkonočnej mariánskej antifóny Regina Caeli, laetare – Raduj sa, nebies Kráľovná.

V príhovore pred modlitbou Svätý Otec komentoval úryvok z Evanjelia podľa Matúša o Ježišovom zmŕtvychvstaní  (Mt 28,8-15). Ako povedal, vzkriesený Ježiš nás vyzýva prekonať strach prostredníctvom ohlasovania. Chce nás vyviesť „z hrobov falošnosti a závislostí“, „urobiť nás priehľadnými a žiarivými svedkami radosti evanjelia, pravdy, ktorá nás vyslobodzuje“.

Plné znenie príhovoru Svätého Otca

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dni veľkonočnej oktávy sú ako jeden jediný deň, v ktorom sa predlžuje radosť zo zmŕtvychvstania. A tak evanjelium dnešnej liturgie pokračuje v rozprávaní o zmŕtvychvstalom Pánovi, o jeho zjavení sa ženám, ktoré išli ku hrobu (porov. Mt 28,8-15). Ježiš im ide v ústrety, pozdraví ich; potom im povie dve veci, ktoré aj nám osožia, keď ich prijmeme ako veľkonočný dar. Dve Pánove rady - veľkonočný dar.

Najprv ich posmeľuje dvoma jednoduchými slovami: «Nebojte sa» (v. 10). Nemajte strach. Pán vie, že strach je naším každodenným nepriateľom. Vie tiež, že naše obavy sa rodia z toho veľkého strachu, zo strachu zo smrti: zo strachu, že zomrieme, že stratíme blízkych, že budeme chorí a že už to ďalej nezvládneme... Avšak na Veľkú noc Ježiš zvíťazil nad smrťou. Nik iný nám preto nemôže presvedčivejšie povedať: 

„Neboj sa“, „nemaj strach“. Pán to hovorí priamo tam, pri hrobe, z ktorého vyšiel ako víťaz. Takto nás pozýva, aby sme vyšli z hrobov našich strachov. Dobre počúvajme: vyjsť z hrobov našich strachov, pretože naše strachy sú ako hroby, pochovávajú nás dnu. On vie, že strach sa vždy krčí pri dverách nášho srdca a že potrebujeme opakovane počuť: neboj sa, nemaj strach: vo veľkonočné ráno, ako aj v ráno každého dňa počuť: „Neboj sa“. Maj odvahu. Brat, sestra, ktorý veríš v Krista, neboj sa! „Ja“, hovorí ti Ježiš, „som za teba zakúsil smrť, vzal som na seba tvoje zlo, ťažkosti. Teraz som vzkriesený, aby som ti povedal: Som tu, s tebou, navždy. Neboj sa!“

Ako však máme bojovať so strachom? - môžeme povedať. Pomáha nám druhá vec, ktorú Ježiš hovorí ženám: «Choďte, oznámte mojim bratom, aby šli do Galiley; tam ma uvidia» (v. 10). Choďte ohlasovať. Strach nás vždy uzatvára do seba. Ježiš nás naopak podnecuje vyjsť von a posiela nás k druhým. Tu je liek. Ale ja nie som schopný! - môžeme povedať. Pomyslite však: tie ženy určite neboli najspôsobilejšie a najpripravenejšie na ohlasovanie Zmŕtvychvstalého, ale Pán na to nedbá. Záleží mu na tom, aby sme vyšli von a ohlasovali. Vyjsť von a hlásať. Pretože veľkonočnú radosť si nemožno držať pre seba. Kristova radosť silnie tým, že sa odovzdáva, znásobuje sa tým, že sa o ňu delíme. Ak sa otvoríme a budeme prinášať evanjelium, naše srdce sa rozšíri a prekoná strach. Toto je tajomstvo: ohlasovať, aby sme prekonali strach.

Dnešná evanjeliová stať nám hovorí, že ohlasovanie môže naraziť na prekážku: na faloš. V skutočnosti evanjelium hovorí - citujem - o akejsi „protizvesti“ o opačnom ohlasovaní a o akom? O hlásaní vojakov, ktorí strážili Ježišov hrob. Dali im - hovorí evanjelium - «veľa peňazí» (v. 12), dobrú odmenu, a dostanú tieto pokyny: «Tak vravte: V noci prišli jeho učeníci, a kým sme my spali, oni ho ukradli» (v. 13). Spali ste? A za spánku ste videli, ako ukradli telo? Je v tom rozpor, no tomuto rozporu všetci veria, pretože ide o peniaze. Je to moc peňazí, toho druhého pána, o ktorom Ježiš hovorí, aby sme mu nikdy neslúžili. Sú tu dvaja páni: Boh a peniaze. Nikdy neslúžiť peniazom! To je to klamstvo, tá logika zatajovania, ktorá je v protiklade s hlásaním pravdy. Je to pripomienka aj pre nás: faloš - v slovách i v živote - znečisťuje ohlasovanie, kazí vnútro, vedie späť do hrobu. Faloš nás vedie späť, privádza nás práve k smrti, do hrobu. Zmŕtvychvstalý Pán nás chce naopak vyviesť z hrobov falošnosti a závislosti. Pri zmŕtvychvstalom Pánovi je tento ďalší „boh“: bôžik peňazí, ktorý všetko špiní, všetko ničí, zatvára dvere k spáse. A to všade: v každodennom živote je pokušenie uctievať tohto bôžika peňazí.

Drahí bratia a sestry, právom sa pohoršujeme, keď prostredníctvom informácií odhaľujeme lži a klamstvá v živote ľudí a v spoločnosti. Pomenujme však aj falše, ktoré máme vo našom vnútri! A postavme tieto naše temnoty, túto našu falošnosť pred svetlo vzkrieseného Ježiša. On chce vyniesť na svetlo ukryté veci, aby nás urobil priehľadnými a žiarivými svedkami radosti evanjelia, pravdy, ktorá nás vyslobodzuje (porov. Jn 8,32).

Nech nám Mária, Matka zmŕtvychvstalého Pána, pomôže zvíťaziť nad strachmi a nech nám daruje nadšenie pre pravdu.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News)

Pápežova výzva k zmiereniu

Približne 25 tisíc pútnikom, ktorí sa dnes zišli na Námestí sv. Petra, Svätý Otec po modlitbe a apoštolskom požehnaní adresoval tieto slová:

„Opäť prajem požehnanú Veľkú noc vám všetkým, Rimanom i pútnikom z rozličných krajín!

Milosť zmŕtvychvstalého Pána nech daruje útechu a nádej tým, ktorí trpia: nech nikto nie je opustený! Nech hádky, vojny a spory ustúpia porozumeniu a zmiereniu. Vždy zdôrazňujme toto slovo: zmierenie, pretože Ježiš na Golgote a svojím zmŕtvychvstaním zmieril nás všetkých s Bohom Otcom i medzi nami navzájom. Zmierenie!

Boh vyhral rozhodujúci boj proti duchu zla: nechajme ho zvíťaziť! Zrieknime sa našich ľudských plánov, obráťme sa k jeho plánom mieru a spravodlivosti.“

Pápež sa dnes stretne s 57 tisíc dospievajúcimi z Talianska

Pápež sa poďakoval za veľkonočné blahopriania, osobitne vyjadril vďaku za modlitby. Zároveň pripomenul jeho dnešné stretnutie na Vatikánskom námestí s 57 tisíc dospievajúcimi ľuďmi z Talianska, ktoré sa začne o 18.00: „Dnes podvečer sa tu na námestí stretnem s viac než 50 tisíc tínedžermi z celého Talianska. Krásne znamenie nádeje! Niektorí sú už tu!“

Modlitbovú vigíliu so svedectvami mladých s názvom «Poď za mnou!» (Jn 21,19) organizuje Konferencia biskupov Talianska.

Pápež sa s veriacimi napokon rozlúčil nasledovným odkazom:

„Prajem všetkým, aby tieto veľkonočné dni prežili v pokoji a radosti, ktoré pochádzajú od zmŕtvychvstalého Krista. Prosím, aj naďalej sa za mňa modlite.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220419061   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]