[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

eRko a Domka pozývajú do celoslovenskej kampane „Hviezdy do tmy“
P:3, 19. 04. 2022 07:55, DOM

Bratislava 19. apríla (TK KBS) Vojna je tma. Zatienila naše srdcia. Ukrajinským a ruským deťom zatemnila budúcnosť. Možno sme príliš vzdialení od vyriešenia vojenského konfliktu, ale môžeme ukázať blízkosť a nádej tým, ktorí ňou trpia. Preto vzniká celoslovenská detská kampaň Hviezdy do tmy.

Nie sme bezmocní

Pápež František v prvých reakciách na vojenskú agresiu u našich susedov povedal, že ukrajinský ľud je bombardovaný bombami a strachom. A o toto presne útočníkom ide. Aby sme ostali paralyzovaní, aby sme sa báli zhovárať, vytvárať vzťahy a otvoriť sa našim bratom a sestrám. Aby sme ostali v paralýze, izolovaní a tak manipulovateľní.

Možno sme vzdialení od vyriešenia vojny podobne ako sú vzdialené hviezdy od zeme. Ale čo môžeme urobiť, je zasvietiť. Zasvietiť nádejou do tmy vojny. Nechceme politizovať a riešiť, čo je čia vina. Všetci sa zhodneme, že ukrajinské, ruské, slovenské a všetky deti na svete si zaslúžia pokojnú budúcnosť. Chceme sa o takú budúcnosť aktívne pričiniť. Chceme byť znamením nádeje.

Pripravili kampaň pre deti

V spolupráci eRka a Domky teda vznikla detská celoslovenská kampaň Hviezdy do tmy. Bude prebiehať v mesiacoch apríl a máj. V čom spočíva? „Deti na Slovensku sa rozhodli, že s úmyslom za pokoj na Ukrajine budú konať skutky lásky, drobné obety a pravidelné modlitby. Toto úsilie znázornia vytvorením hviezdičky. Hviezdičky v rôznych tvorivých formách darujú spolu s povzbudivým odkazom v slovenčine, ukrajinčine, ruštine a angličtine ľuďom z Ukrajiny, ktorí sa nachádzajú v ich okolí. Následne nahrajú obrázky svojich hviezd so želaním na web hviezdydotmy.sk. Detskými skutkami pre pokoj vo svete chceme ukázať nádej tým, ktorí trpia vojnovým konfliktom na Ukrajine. Detské skutky zažiaria ako hviezdy do tmy na našom spoločnom nebi. Budú symbolom generácie detí, ktorá chce aktívne budovať pokoj a ktorej záleží na bratoch a sestrách pod jedným slnkom,“ uviedol ku kampani predseda eRka Juraj Králik.

Pridaj hviezdy do tmy

Žiadna obeta, skutok lásky či modlitba sa nestratí. Rozžiarme nimi spoločné nebo v tmavej atmosfére vojny. Podobne ako hviezdy sú symbolom trvalosti - orientovali sa podľa nich moreplavci, tak každý skutok lásky, modlitba či obeta sú trvalými duchovnými stopami v ľudskom spoločenstve. Naše hviezdy môžu osvetľovať cestu utečencov za bezpečím, ale aj vniesť trochu svetla do smútku tých, ktorí vidia v zajtrajškoch len tmu. „Tak ako vo Veľkonočné ráno zažiarilo Svetlo do tmy, chceme aj my viac žiariť. Chceme šíriť svetlo v tejto tmavej vojne. Keď odovzdáme hviezdičky osobne ľuďom z Ukrajiny v našom okolí spolu s odkazom v ich jazyku, môže zažiariť moment bratstva a porozumenia. Môže vzniknúť MY. Môže začať vznikať niečo nové. Povzbudzujeme vás k vytváraniu nových kamarátstiev,“ povzbudzuje riaditeľka sekretariátu Domky Mária Grebečiová.

Pravý pokoj v nás rastie a dozrieva, ak sa každodenne staráme o poriadok v našom srdci. Pokoj nie je bezstarostná pohoda, ale obnovenie spravodlivosti. Každá generácia si musí pokojnú budúcnosť zaslúžiť svojou aktivitou. Teraz je rad na tebe. Zapoj sa so svojím stretkom, spolužiakmi, súrodencami, susedmi.

Ako šíriť nádej?

Kampaň je možné  na webe www.hviezdydotmy.sk. V ľavej hornej časti nájdete tri sekcie. Stretká – tu nájdete detailne vypracované témy na jednotlivé stretká (stretnutia spoločenstiev) spolu s cieľom, aktivitou a ďalšími podkladmi. Pre vedúcich sa tu nachádzajú námety na správne uchopenie tém. V sekcii Ako na to? je presný návod ako postupovať pri aktivite vytvorenia hviezdy na nebo.

Zdroj: eRko( TK KBS, tpi, erko, ml; pz ) 20220419060   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]