[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po dvoch rokoch prestávky sa v uliciach miest konali verejné krížové cesty
P:3, 19. 04. 2022 07:05, DOM

Bratislava 19. apríla (TK KBS) Po dvoch rokoch prestávky z dôvodu pandemických opatrení sa na tohtoročný Veľký piatok – Piatok utrpenia Pána 15. apríla 2022 do ulíc viacerých miest a obcí opäť vrátila počas Veľkonočného trojdnia tradičná verejná pobožnosť krížovej cesty.

Nitra

Ako aj v minulosti, tak aj teraz v Nitre pripravili krížovú cestu pátri Spoločnosti Božieho Slova – Verbisti a jeden z nich správca farnosti Nitra – Kalvária P. Igor Kráľ SVD ju aj viedol od budovy Krajského súdu až na nitriansku Kalváriu. Veľké množstvo  veriacich, medzi ktorými nechýbal ani nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, kňazi, bohoslovci, či rehoľníci z Nitry, ale aj množstvo malých detí so svojimi rodičmi, mali možnosť počas pobožnosti pri jednotlivých zastaveniach meditovať udalosti Krížovej cesty Ježiša Krista na Golgotu v kontexte s ľudskými životnými udalosťami, manželskými a rodinnými problémami, či trápeniami, s ktorými sa ľudia v súčasnosti potýkajú v prostredí, v ktorom sa nachádzajú a pôsobia.

Atmosféra jednotlivých zastavení bola umocňovaná aj miestami, na ktorých sa zastavoval drevený kríž nesený v čele sprievodu. Boli to nielen budova Krajského súdu, Daňového úradu, nitrianskej väznice, mestského cintorína,  nákupného centra, Mestského a Okresného úradu, či Fakultnej nemocnice, ale aj križovatky ulíc, socha Panny Márie a úpätie Kalvárie. Všade tam mali zúčastnení veriaci možnosť uvažovať nad svojimi životmi. Pobožnosť záverečnou modlitbou pri poľnom oltári na Kalvárii ukončil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý veriacim zároveň poďakoval za hojnú účasť a poprial im požehnané prežívanie Veľkonočného trojdnia, informoval hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký.

Prešov

Živá krížová cesta sa v Prešove tento rok uskutočnila bez divákov. Ježiš kráčal ulicami mesta sám a osoby, ktoré s ním vstupovali do dialógu, boli v podobe zvukového záznamu. Z dôvodu, aby sa predišlo zhromažďovaniu ľudí, sa podujatie nekonalo na Veľký piatok, ale o deň skôr a videozáznam je dostupný online.

Postavu Ježiša stvárnil 30-ročný Ján Jendrichovský z Novej Ľubovne. „Keď sa snažíme precítiť posledné chvíle Ježiša Krista, tak zisťujeme, že do veľkej miery je tam prítomná samota. Hlavne samota vo vzťahu ľudia a Boh, že ako keby na chvíľu človek nestojí pri ňom. Takýto obraz dostávame,“ povedal. To, že naokolo neboli tisícky divákov ako po minulé roky, nevnímal. „Je tam cesta, ktorú človek musí prejsť a je zameraný na to, že sa spája s tým, čo sa stalo pred 2000 rokmi,“ priblížil Jendrichovský.

V tom, že Ježiš tento rok kráčal ulicami sám, vidí rímskokatolícky kňaz a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza - nádej pre nový život, ktorá podujatie zorganizovala, Peter Gombita symboliku. „Myslím si, že každý z nás pocítil samotu. Ježiš je v nás a mali by sme kopírovať jeho život. Tou istou trasou ako po minulé roky ide sám a my premýšľame nad tým, čo sme prežili za ten rok. Skrze príbehy alebo udalosti nášho života vstupujeme do dialógu s Kristom,“ vysvetlil Gombita. Ako povedal, aj on sám pocítil vo svojom živote samotu. „Stále hovorím, že viac ako bežní ľudia, to musím priznať. Snažím sa nájsť v sebe, ako zužitkovať tento život a čo z neho dať. Pretože, keď pomáhaš ľuďom, najviac pomáhaš sebe. Môj život skrze prácu sa mení. Hľadám mnohé východiská. Aj táto krížová cesta, nedalo mi to spať, že poďme čosi tvoriť, robiť a ponúknuť to ľuďom,“ povedal Gombita a doplnil, že pandémiu by mali ľudia podľa neho využiť na to, aby v samote a tichu našli cestu k Bohu a hodnotám, ktoré kedysi žili.

Krížová cesta sa minulý rok pre pandémiu ochorenia COVID-19 v Prešove neuskutočnila. Videozáznam tohtoročnej bude zverejnený na webstránke www.niznasebastova.fara.sk, YouTube kanáli s názvom Živá krízová cesta Prešov 2021, ako aj na facebookovom profile mesta Prešov, píše TASR .

Košice

Košický arcibiskup-metropolita Mons. Bernard Bober sa vo večerných hodinách v Piatok utrpenia Pána modlil krížovú cestu na Košickej kalvárii, za hojnej účasti veriacich. Krížovú cestu pripravili a predniesli už tradične bohoslovci Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Saleziánska mládež z Košickej kalvárie sa postarala o dôstojný priebeh modlitby. Veriaci nielen z Košíc, ale aj z okolia sa s veľkou radosťou zúčastnili tejto krížovej cesty so svojím pastierom. Arcibiskup Bernard Bober ich v závere požehnal a povzbudil k modlitbe za pokoj na Ukrajine, informoval kaplán košického Dómu sv. Alžbety v Košiciach František Bujňák. 

Kosice, Kalvaria, Bober

Kláštor pod Znievom

Na Veľký piatok 15. apríla 2022 tak, ako po iné roky, sa konala krížová cesta ulicami Kláštora pod Znievom. Do jej realizácie sa zapojili prvoprijímajúce deti s rodičmi a birmovanci farnosti. Obetovali ju za diecézneho biskupa Mons. Mariána Chovanca, ktorý im na budúci týždeň vyslúži sviatosť birmovania vo farskom Kostole sv. Mikuláša.

Klastor pod Znievom, krizova cesta

Tohtoročná téma krížovej cesty znela: Nemáme čas. „Sťažujeme sa, že nemáme čas. Nikdy nemáme dosť času. Naháňame sa, ponáhľame sa, stále dobiehame čas. Prepracovaní, uštvaní ... Krížová cesta nás povzbudila, aby sme boli pohotoví a vynaliezaví, nech máme vždy dosť času pomáhať druhým,“ uviedla Farnosť Kláštor pod Znievom. Toto naše stretnutie umocnila aj prítomnosť rehoľných sestier z Vrícka a prítomnosť členov spoločenstva OZ Dobrý pastier z Kláštora pod Znievom a ich kňazov.

Hlohovec

Na Veľký piatok 15. apríla 2022 sa konala krížová cesta aj vo farnosti Hlohovec. Viedla ulicami tohto mesta okolo troch hlavných kostolov.

Táto tradícia sa po mnohých rokoch obnovila v roku 2019 príchodom dekana Jozefa Schwarza. Krížová cesta sa začala pred františkánskym kostolom Všetkých svätých. S dreveným krížom sa putovalo popri Váhu ku Kostolíku Ducha Svätého, okolo Farského kostola sv. Michala a Kaplnky sv. Anny a završila sa na kalvárii an miestnom cintoríne. Pri nesení kríža sa striedali muži, ženy i deti farnosti.

Po ukončení krížovej cesty si mohli veriaci vypočuť prednášku o hrobke Erdodyovcov na vrchu kalvárie, ktorá bola pre túto príležitosť sprístupnená verejnosti, uviedla Lucia Froncová.

Hlohovec, krizova cesta

Sučany

V Piatok utrpenia Pána 15. apríla 2022 sa uskutočnila hraná Krížová cesta ulicami obce Sučany, ktorú pripravili a zrealizovali mladí z farnosti Sučany. Krížová cesta sa začala v areáli farského dvora a ukončená bola v miestnej časti Podskala. Záujemcovia si ju môžu pozrieť na YouTube kanáli Farnosti Sučany, informoval farár Pavol Pečko.  

Sucany, krizova cesta

Zdroj: Diecézy / Farnosti ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20220419056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]