[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. slávi 95. narodeniny: „Má sa dobre a je dobre naladený“
P:3, 16. 04. 2022 14:33, ZAH

Vatikán 16. apríla (RV) Dnes slávi emeritný pápež Benedikt XVI. svoje 95. narodeniny. Vatican News v spolupráci s mníchovským Rádiom Horeb pri tejto príležitosti oslovili osobného sekretára Benedikta XVI. arcibiskupa Georga Gänsweina.

Bolo to 16. apríla 1927 - na Bielu sobotu - keď sa v bavorskom mestečku Marktl am Inn narodil Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI. Aj tento rok pripadli jeho narodeniny na deň vigílie Veľkej noci. Jeho osobnosť hlboko formovala Cirkev a teológiu, ako zdôrazňuje jeho osobný sekretár, ktorý dodáva: „Emeritný pápež je dobre naladený, prirodzene, fyzicky je pomerne slabý a krehký, avšak je dosť jasnej mysle“.

Ticho Bielej soboty

Vek 95 rokov je dôležitý. Oslava nebude, hovorí Mons. Gänswein, pretože Biela sobota je „dňom, ktorý vyjadruje Kristov odpočinok v hrobe“. Oddych bude samozrejme aj na Veľkonočnú nedeľu, dodáva, avšak „plánujeme liturgické slávenie. Potom počas veľkonočného týždňa prídu menšie delegácie a niektoré osoby, aby mu zablahoželali“.

Mons. Gänswein v rozhovore pripomína aj blahoprajnú návštevu pápeža Františka v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách v stredu 13. apríla. Bola to návšteva v predstihu - zdôrazňuje -, keďže Biela sobota je pre pápeža Františka „veľmi rušným dňom“.

Ako ďalej vysvetľuje Mons. Gänswein, emeritný pápež už nejaký čas neslávi Veľkú noc ako hlavný celebrant, a to jednoducho preto, „že už viac nemá silu stále stáť na nohách a nemá silu v hlase. Napriek tomu však sleduje liturgiu, zúčastňuje sa na nej koncelebrovaním, s veľkým vnútorným dôrazom. Zároveň z nej deň čo deň čerpá novú silu pre svoj život“.

Životný rytmus spojenia s Božím slovom

Celkovo zostáva každodenný režim v kláštore Mater Ecclesiae rovnaký počas celej doby od chvíle, keď sa Benedikt XVI. stal emeritným pápežom, vysvetľuje Mons. Gänswein: „Začína sa vždy tou najdôležitejšou časťou dňa, skoro ráno, čiže svätou omšou a modlitbou breviára. Potom je čas raňajok a prestávky. Následne sa Benedikt XVI. venuje korešpondencii a ranným čítaniam. Občas je priestor na hudbu, a to až do obeda“.

Popoludní je to opäť čas na „krátku siestu“ a z času na čas aj na privítame návštevníkov. Všetko závisí od toho, uzatvára Mons. Gänswein, ako sa emeritný pápež cíti. Popoludní nechýba „krátka prechádzka po Vatikánskych záhradách s modlitbou ruženca, avšak v sede“. Deň sa potom končí po večeri televíznymi správami v taliančine a „večernou modlitbou“.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220416005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]