[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri Veľkonočnej vigílii pápež František pokrstí sedem katechumenov
P:3, 16. 04. 2022 11:50, ZAH

Vatikán 16. apríla (RV) Svätou alebo Bielou sobotou, ktorá je dňom ticha, sa Cirkev pripravuje na vstup do slávenia Kristovho zmŕtvychvstania. Večer o 19:30 pápež František začne Veľkonočnú vigíliu vo Svätej noci, pri ktorej pokrstí sedem katechumenov talianskej, americkej, kubánskej a albánskej národnosti.

Po dvoch rokoch zjednodušeného slávenia bez procesií a širokej účasti veriacich bude mať Veľká noc opäť tradičný charakter. Vigília sa začne obradom svetla s požehnaním ohňa v átriu baziliky a procesiou s veľkonočnou sviecou. V spoločných modlitbách zaznejú aj prosby aby „vládcovia boli remeselníkmi dialógu a mieru medzi národmi“ a aby „národy utláčané vojnou dostali nádej a pokoj“.

Vo Veľkonočnú nedeľu Pánovho zmŕtvychvstania bude Svätý Otec o 10:00 na Námestí sv. Petra predsedať eucharistickému sláveniu s masovou účasťou veriacich. Na úvod si incenzovaním uctí ikonu Zmŕtvychvstalého Krista.

Po svätej omši pápež prejde do loggie na priečelí baziliky, odkiaľ udelí požehnanie Urbi et Orbi. Po jeho boku budú kardináli Renato Raffaele Martino a Michael Czerny. Pripomeňme, že kardinála Czerného pápež v uplynulých týždňoch dvakrát vyslal na Ukrajinu a do susedných krajín, ktoré prijímajú utečencov, vrátane Slovenska.

O kvetinovú výzdobu sa po dvojročnej pauze počas pandémie opäť rozhodli postarať Holanďania. Medzi 40 000 kvetmi bude tento rok novinkou 2 000 antúrií v troch farbách.

V súvislosti s modlitbou celej Cirkvi za koniec vojny na Ukrajine a vlnou solidarity s jej obeťami spomeňme, že pri svätej omši na Námestí sv. Petra jedna z modlitieb veriacich zaznie v ukrajinčine.

Treba pripomenúť, že pápež vyslal na Ukrajinu kardinála Konrada Krajewského, aby tam s miestnou cirkvou slávil celý Veľký týždeň. Na Zelený štvrtok pápežský almužník odovzdal v Kyjeve pápežov dar, sanitku. V rozhovore pre vatikánske médiá poľský kardinál uviedol: „Prítomnosť je prvé meno lásky“.

Vatikánske médiá tento rok rozšírili komentované priame prenosy aj na ukrajinčinu a ruštinu, po tom, ako pred mesiacom rozšírili krátkovlnné vysielania Vatikánskeho rozhlasu na Ukrajinu a do Ruska. Ako vysvetlil na novinárskom brífingu zástupca riadiaceho tímu vatikánskych médií Alessandro Gisotti, ide tu o plnenie hlavného poslania vatikánskych médií: prinášať nádej evanjelia prostredníctvom slov Svätého Otca celému svetu, najmä tým, ktorí trpia.

V rámci projektu Dikastéria pre komunikáciu „Nikto nie je vylúčený“ sú prenosy v taliančine sprevádzané aj v posunkovej resp. znakovej reči. Tento rok sa začalo aj so živým titulkovaním slov Svätého Otca v taliančine.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220416004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]