[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 05. 2023   Meniny má Vilma      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež podporil Medzináboženskú púť solidarity s ukrajinským ľudom
P:3, 14. 04. 2022 18:22, ZAH

Vatikán 14. apríla (RV) Pápež František zaslal posolstvo účastníkom „Medzináboženskej púte solidarity s ukrajinským ľudom“. Podujatie, ktoré vyvrcholilo v utorok 12. apríla v meste Černivci v juhozápadnej oblasti Ukrajiny hraničiacej s Rumunskom, zorganizoval Eliášov medzináboženský inštitút.

Do púte solidarity s ľudom Ukrajiny sa v dňoch 10. – 12. apríla zapojili katolíci, pravoslávni, anglikáni, židia, moslimovia, budhisti i hinduisti. Boli medzi nimi generálny  minister františkánov Massimo Fusarelli, emeritný canterburský arcibiskup Rowan Williams, anglický rabín Jonathan Wittenberg, emeritný veľký mufti Mustafa Čorič z Bosny a taliansky veľký imám Yahya Pallavacini, anglický pravoslávny arcibiskup Nikitas Lulias, hinduista Swami Sarvapriyananda, či budhistická opátka z Francúzska Giác Nghiêmová.

Posolstvo Svätého Otca

Drahí bratia a sestry!

Som rád, že vám môžem priniesť posolstvo pri príležitosti medzináboženskej púte solidarity s Ukrajinou. Každému z vás posielam môj srdečný pozdrav.

Cítim sa duchovne blízky vám všetkým, bratom a sestrám zjednoteným v dôvere a nádeji v Najvyššieho, darcu a strážcu života, a z celého srdca sa túžim pripojiť k naliehavej prosbe o neoceniteľný dar pokoja pre milovaný ukrajinský ľud.

Hodina, v ktorej žijeme, nás zanecháva zdesených, pretože v nej pôsobia sily zla. Utrpenie spôsobené toľkým slabým a bezbranným ľuďom; početné masakry civilistov a nevinných mladých obetí; zúfalý útek žien a detí... To všetko otriasa naším svedomím a zaväzuje nás nemlčať, nezostať ľahostajnými voči Kainovmu násiliu a Ábelovmu kriku, ale v mene Boha mocne pozdvihnúť hlas a žiadať ukončenie týchto odporných činov. Kruté a žalostné udalosti, ktorých sme svedkami už príliš veľa dní, potvrdzujú, že «Vojna je zlyhanie politiky a ľudstva, hanebný ústup, porážka mocností zla» (Encyklika Fratelli tutti, 261).

Ďakujem vám za iniciatívu tejto modlitebnej chvíle bratstva medzi predstaviteľmi rôznych náboženstiev, ktorá pomáha posilniť pocit zodpovednosti veriacich tvárou v tvár vojnovej udalosti, ktorá je v rozpore s mnohými snahami vynaloženými v uplynulých desaťročiach na vybudovanie menej ozbrojeného a pokojnejšieho sveta. Kiež vládni predstavitelia, najmä tí, ktorí sa odvolávajú na posvätné princípy náboženstva, dbajú na Božie slovo, ktoré hovorí: „Mám zámery pokoja, a nie súženia“ (porov. Jer 29,11).

Nanovo potvrdzujem svoju duchovnú účasť na vašom geste solidarity a chcem vyjadriť úprimnú vďačnosť všetkým, ktorí sa v posledných dňoch stali blížnymi voči zástupom ľudí, čo museli opustiť svoje domovy a rodiny. Dôstojnosť ľudskej osoby a posvätnosť života nech sú vždy pevnými princípmi, ktoré vedú našu angažovanosť za bratstvo.

Nech Boh lásky požehná všetky svoje deti ako tvorcov pokoja.

Rím, Bazilika sv. Jána v Lateráne, 8. apríla 2022

František

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)

The Elijah Interfaith Institute je organizácia s hlavnými sídlami v Izraeli a v USA, ktorá vyvíja svoje aktivity od roku 1997. Jej heslom je „Zdieľať múdrosť, posilňovať mier“. Združuje náboženských predstaviteľov z prostredia judaizmu, ako aj islamu, kresťanstva, budhizmu a náboženstiev Indie.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220414030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]