[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny vyšli ako sviatočné dvojčíslo, majú i prílohu o synode
P:3, 13. 04. 2022 09:05, DOM

Bratislava 13. apríla (TK KBS) Veľkonočné Katolícke noviny vychádzajú ako sviatočné dvojčíslo na šesťdesiatich štyroch stranách (15 - 16/2022).

V špeciálnej prílohe venovanej aktuálnej synode približujú, ako jednotlivé slovenské diecézy prijali synodálne výzvy. Synoda je pre Cirkev nová Veľká noc. Aby sme pochopili synodu, musíme sa na ňu dívať vo svetle veľkonočného zmŕtvychvstania. Nabáda totiž k aktuálnemu zmŕtvychvstaniu jednotlivcov, spoločenstiev, farností i diecéz. Nie až na konci vekov, ale teraz.

Rozprávajú sa s akademickým maliarom Jurajom Martiškom, ktorý je autorom olejomaľby Vzkriesenie na titulnej stránke veľkonočného dvojčísla Katolíckych novín. Juraj Martiška je všestranný výtvarník, ktorého nadchne knižný príbeh, maliarsky podnet i komiksový námet.

Zameriavajú sa na jednu z najväčších osobností Katolíckej cirkvi 20. a 21. storočia – emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý oslávi na Bielu sobotu 95 rokov života. Benedikt XVI. je učenec, teológ, vedec. Tichý, zdržanlivý, až ostýchavý muž so zmyslom pre humor. Obraz emeritného pápeža Benedikta XVI. skrýva v sebe mnoho paradoxov tvoriacich obdivuhodnú integrálnu osobnosť.

Prinášajú rozhovor s olomouckým emeritným pomocným biskupom Josefom Hrdličkom. „Slová nestačia, obrátiť môžeme len tých, ktorých milujeme,“ hovorí biskup Josef Hrdlička. S Katolíckymi novinami sa podelil o pestré duchovné nuansy kňazskej cesty, po ktorej kráča už päťdesiat rokov.

Prestavujú mladého zvonolejára Jakuba Vorobeľa, ktorý odlial zvon, ako dar pre pápeža Františka. Pri oficiálnej návšteve Vatikánu mu ho 14. marca odovzdal premiér našej krajiny. Jakub Vorobeľ odlieva zvony stredovekou technológiou. Výrobe kostolných zvonov sa venuje sedem rokov.

Prinášajú reportáž z dielne nevidiacej keramikárky Sone Zeliskovej. Nevidiaci človek môže vidieť veľa – hovorí keramikárka, ktorá sa nevzdala a teraz je príkladom pre mnohých. I keď stratila zrak, neprišla o zdravý pohľad na život a nezlomnosť vôle. Na svet sa pozerá optikou pokory.

V reportáži vás zavedú do Komunity Kráľovnej pokoja v Močenku, kde chovajú veľkonočných barančekov. Tamojší chov oviec súvisí s tradíciou, ktorú majú spojenú so slávením Omše svätenia olejov v nitrianskej katedrále. V rámci obetných darov prinášajú k oltáru aj živého baránka. Symbolizuje víťazného Krista, ktorý svojou smrťou premohol našu smrť, čím nás vykúpil z večného zatratenia.

Približujú svedectvá o Božej milosti tam, kde by ste ich možno nečakali. Jedným zo skutkov milosrdenstva je poskytovanie pomoci väzňom. Väzenské spoločenstvo Dismas, ktoré sa s odsúdenými modlí, môže svedčiť o silnom pôsobení Ducha Svätého. Boh totiž dáva druhú šancu aj väzňom.

Pripomínajú si katolíckeho kňaza Jána Palárika, jednu z najvýznamnejších slovenských osobností 19. storočia. Od jeho narodenia uplynie v apríli dvesto rokov. Ján Palárik bol literát, tvorca slovenskej drámy a ochotníckeho divadla, politik, redaktor, jazykovedec, publicista, spoluzakladateľ Spolku svätého Vojtecha. Jeho neskorším heslom sa stali slová: národ, vlasť, sloboda, osveta.

Predstavujú misionára Petra Kučáka, MC, ktorý prináša Krista v duchu charizmy Matky Terezy ľuďom na okraji spoločnosti. Žiť s chudobnými je preňho školou pokory, jednoduchosti a dôvery. Už tridsať rokov pôsobí slovenský misionár medzi ľuďmi z rozličných kultúr a národov sveta.

Prinášajú recenziu na knihu Jána Szelepcsényiho Slová v čereni. Komentár kardinála Jána Chryzostoma Korca ku krížovej ceste, ktorou prešiel vo svojom zápase o vieru, nádeje a budúcnosť svojho národa. Publikáciu, ktorá je plná životnej múdrosti kardinála Korca, vydal Spolok svätého Vojtecha.

V rubrike Deťom pozývajú Katolícke noviny najmladších čitateľov vytvoriť si trojrozmernú maketu prázdneho Kristovho hrobu.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220413023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]