[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kvetný víkend archieparchie vyvrcholil stretnutím mladých s vladykom Jánom
P:3, 11. 04. 2022 17:50, DOM

Prešov 11. apríla (TK KBS) V dňoch 8. - 10. apríla 2022 sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli uskutočnil Kvetný víkend, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 80 mladých Prešovskej archieparchie a 13 animátorov. Víkendové stretnutie mladých sa nieslo v duchu Synody o synodalite a jej motta: "Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia”. Mladí, rozdelení do skupiniek podľa dekanátov, mali možnosť zdieľať s ostatnými rovesníkmi na čele s animátormi svoju skúsenosť s Cirkvou. Svoje radosti, sny, túžby, vízie ako aj bolesti, smútky, zranenia či sklamania.

Program začal v piatok úvodným stretnutím, na ktorom sa účastníci dozvedeli viac informácií o prebiehajúcej synode. Nasledovala Krížová cesta prevzatá z duchovnej prípravy na Národné stretnutie mládeže T22 VÝŠINY.

V sobotu dopoludnia prebiehala pracovná časť popretkávaná diskusiami, aktivitami a hrami.  Popoludní sa mladí mali možnosť zapojiť do kreatívnych workshopov ako napríklad maľovanie obrazu, skladanie piesne, písanie básne, rozjímanie a svedectvo či točenie filmu, kde ich úlohou bolo konkrétnym spôsobom vyjadriť ich skúsenosť a vnímanie Cirkvi. Jednotlivé výstupy boli odprezentované v rámci večerného programu. Okrem svätej liturgie v sobotu bola silnou aj chvíľa adorácie, počas ktorej mladí vzdávali vďaky a prednášali svoje prosby Ježišovi.

V nedeľu sa všetci účastníci Kvetného víkendu spolu s ostatnými mladými Prešovskej archieparchie zúčastnili na stretnutí mladých s otcom arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom SJ v Humennom. Motto tohtoročného stretnutia bolo „Vstaň, ustanovím ťa za svedka toho, čo si videl“. Stretnutie sa začalo archijerejskou svätou liturgiou, pri ktorej vladyka Ján ocenil troch kňazov Vladimíra Draba, Jozefa Gaču a Miroslava Janočka za ich dlhoročnú obetavú službu v Prešovskej archieparchii právom nosiť nábederník. V homílii vladyka zdôraznil, aké je dôležité obklopovať sa dobrými ľuďmi, na čo humenský dekanát prináša ponuku pravidelných dekanátnych stretnutí - príležitosť na budovanie priateľstiev a vzťahu s Bohom. Po liturgii arcibiskup odovzdal absolventské listy a osvedčenia absolventom archieparchiálnej školy animátora dobrovoľníka 2018-2020 v odbore animátor skupinky ako aj kreatívnom odbore.

Počas programu pod vedením Dominika Gromoša, sa účastníkom prihovoril Vladimír Noga, ktorý v príhovore pripomenul význam sviatostí a všetkých pozval vydávať svedectvo svojim životom, takým, aký je.  "Ľudia si nebudú pamätať, čo ste hovorili alebo urobili, ale budú si pamätať, ako sa pri vás cítili."

Beseda s vladykom Jánom bola ozvláštnená videami, na ktorých mladí z Prešovskej archieparchie hádali, čo si vladyka Ján myslí. Rovnako aj vladykovi Jánovi bola daná možnosť zamyslieť sa nad tým, čo si myslia mladí. Kvetná nedeľa bola zakončená v príjemnej, veselej atmosfére s doprovodom hudobného telesa pod vedením kaplána miestnej farnosti Michala Vasiľa.

Informovali Viktória Žolnová, Nina Franková20220411041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]