[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 30. 05. 2023   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krížová cesta v Koloseu bude mať obohatené témy zastavení
P:3, 11. 04. 2022 16:09, ZAH

Vatikán 11. apríla (RV) Tohtoročná krížová cesta v Koloseu bude mať obohatený obsah. Jej text dnes publikovalo vatikánske Tlačové stredisko. Štrnásť meditácií v inovovanom poradí pripravili rodiny, ktoré ponesú kríž. Budú medzi nimi aj rodiny z Ukrajiny a Ruska.

Krížovú cestu sa bude Svätý Otec modliť pri Koloseu spolu s veriacimi na Veľký piatok 15. apríla o 21.15. Do Kolosea sa Via Crucis vracia po dvoch rokoch, počas ktorých sa konala z dôvodu pandémie na Námestí sv. Petra.

Tohtoročné zamyslenia sú inšpirované životnými príbehmi jednotlivých rodín, ktoré sa zapoja do nesenia kríža. Pápež František zveril túto úlohu rodinám v súvislosti s prebiehajúcim Rokom rodiny Amoris laetitia, vyhláseným pri 5. výročí jeho apoštolskej exhortácie o láske v rodine. V uplynulom roku boli autormi meditácií deti a skauti.

Priblížme si tohtoročné témy zastavení spolu so zmienkou o autoroch meditácií. K prvému zastaveniu „Ježiš v Getsemanskej záhrade“ pripravil zamyslenie mladý manželský pár. V druhom zamyslení„Ježiš zradený Judášom a opustený blízkymi“ sa so svedectvom podelí rodina pôsobiaca v misiách. Tretie zastavenie „Ježiš odsúdený Veľradou“ predstavia manželia vo vyššom veku.

Autorom štvrtej meditácie „Peter zapiera Ježiša“ je rodina s piatimi deťmi. Piate zastavenie „Ježiš odsúdený Pilátom“ pripravila rodina s dieťaťom s postihnutím. Rodina prevádzkujúca dom pre núdznych napísala šieste zamyslenie „Ježiša bičujú a korunujú tŕním“. Siedme zamyslenie „Ježiš nesie ťarchu kríža“ pripravila rodina zápasiaca s chorobou.

Meditácie budú ďalej vychádzať zo životných skúseností starých rodičov, ktorí sa podelia pri 8. zastavení „Cyrénčan pomáha Ježišovi niesť kríž“. Rodina s adoptovanými deťmi pripravila 9. meditáciu: „Ježiš stretáva jeruzalemské ženy“. Desiate zastavenie „Ježiš je ukrižovaný“ pripravila matka s deťmi, ktorá stratila manžela. Jedenáste zastavenie „Ježiš sľubuje Kráľovstvo kajúcemu zločincovi“ pripravila rodina, ktorej syna si Pán povolal do rehole.

Do prípravy zamyslení sa zapojila aj rodina, ktorá sa vyrovnáva so stratou dieťaťa. Pripravila 12. zastavenie: „Ježiš zveruje Matku milovanému učeníkovi“. Pri 13. zastavení „Ježiš zomiera na kríži“ budú spoločne kráčať s krížom ukrajinská a ruská rodina. Záverečné 14. zastavenie „Ježišovo telo ukladajú do hrobu“ pripravila rodina migrantov.     

Liturgická brožúrka (v tal.)

Prehľad textov meditácií krížových ciest od roku 1991 (v tal.)

Slovenský preklad meditácií krížovej cesty bude aj tento rok k dispozícii vopred, vďaka iniciatíve Mons. Mariána Gavendu.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220411039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]