[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Účastníci extrémnej krížovej cesty Zborov - Bardejov prišli do cieľa
P:3, 11. 04. 2022 12:35, DOM

Bratislava 11. apríla (TK KBS) Tristodeväťnásť účastníkov extrémnej krížovej cesty zo Zborova do Bardejova prišlo „s pomocou Božou" do cieľa. Informoval o tom jej líder Vincent Hoľpit.

„Obidve trasy, 33 a 42 kilometrov, viedli prevažne v lesnom teréne, kde veľakrát prechádzali nepoznaným a blatistým terénom s veľmi veľkým prevýšením. Začali sme svätou omšou, ktorá bola obetovaná za účastníkov krížovej cesty. Počas bohoslužby kňaz posvätil aj vyrobené kríže pre všetkých účastníkov. Viacerí niesli nielen svoje, ale aj cudzie - boli to adoptované úmysly, za ktoré sa modlili na trase,“ uviedol pre TK KBS Hoľpit. Účastníci prechádzali 14 zastaveniami aj cez otvorené kostoly, kde mali vystavenú Oltárnu sviatosť, ako aj relikvie patrónov trás, blahoslaveného Titusa Zemana a svätého don Bosca. „Unavení, vyčerpaní, ale v spokojnosti a iskrou v svojich očiach, že zvládli túto celonočnú krížovú cestu a priniesli tak veľkú obetu,“ dodal líder extrémnej krížovej cesty na Slovensku.

Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. V roku 2021 sa konala v 25 štátoch, v 425 mestách, mala 850 trás a zapojilo sa do nej 100 000 účastníkov. Podľa iniciátorov ide o najrýchlejšie rozvíjajúci sa duchovný projekt na svete. Krížová cesta má 14 zastavení, pri ktorých má každý možnosť rozjímať. Šesť zastavení je priamo v otvorených kostoloch s vystavenou Oltárnou sviatosťou a relikviami patrónov trás. Približne každých 10 km je pre účastníkov pripravené občerstvenie, takže účastník si nemusí na cestu toho veľa baliť. Zároveň je celá trasa značená. K dispozícii je aj zdravotná služba, odvozy a ubytovanie. Kedykoľvek môže účastník cesty cestu prerušiť a rozjímania krížovej cesty sa môže následne pomodliť doma.

Na Slovensku sa konala po piaty raz. Pripravené boli dve trasy. Prvá - zelená - bola trasa bl. Titusa Zemana, ktorá mala dĺžku 33 kilometrov a prevýšenie 930 metrov. Druhá - červená - bola zasvätená sv. Donovi Boscovi a mala dĺžku 42 kilometrov s prevýšením 1230 metrov. Pre tých menej zdatných bola pripravená hneď na druhý deň 12 kilometrová moderovaná krížová cesta okolo Zborovského hradu. Zasvätená bola bl. Zdenke Schelingovej. Ide o jedinečnú akciu, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby. „Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť s každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľakrát aj v kríze a bolestiach, má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže v živote posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote,“ vysvetľuje Vincent Hoľpit. 

Všetky informácie, ako aj prvé svedectvá, je možné nájsť na stránke www.ekc.sk (informácie sú aj na Facebooku a stránke www.edk.org.pl).  ( TK KBS, vho, ml; pz ) 20220411031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]