[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 10. 2023   Meniny má František      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavské UPeCe usporiadalo po dva a pol roku trojdňovú adoráciu
P:3, 11. 04. 2022 11:45, DOM

Bratislava 11. apríla (TK KBS) Trojdňová adorácia (3DA) je známa duchovná akcia, ktorá sa v bratislavskom Univerzitnom pastoračnom centre (UPeCe) koná vždy v pôste a advente. Bolo tomu tak aj tohto roku. Hoci sa adorácia konala už 32. krát, predsa toto podujatie bolo výnimočné. 3DA sa totiž konala po 2,5 ročnej prestávke.

Hoci 3DA tím v UPeCe bol celý čas pripravený a mal aj dohodnutého hosťa, táto adorácia sa  mohla konečne uskutočniť až v tohtoročnom pôste na Kvetnú nedeľu. Témou tejto 3DA bolo: „Kto je Boh v ktorého verím?“ Hosťom trojdňovej adorácie a prednášajúcim bol páter Ján Štefanec SVD, ktorý bol v UPeCe správcom v rokoch 2007 - 2016.

Bratislava, UPeCe, adoracia

Prednášajúci sa podelil so študentmi s tým, čo tvorí konštitutívne prvky prežívania nášho vzťahu s Bohom. To sa deje prostredníctvom uvedomenia si toho, kým sme boli stvorení, tej prvej príčiny ktorá je za všetkým tým, čo žijeme a čo sme dostali potom pekne vysvetlené skrze Ježiša Krista, ktorý prišiel na tento svet a nám hovoril o svojom Otcovi.

Páter Ján Štefanec SVD vysvetlil, čo rozoberal vo svojich prednáškach počas 3DA: „Snažim sa hovoriť o viere a snažím sa hovoriť o úskaliach, ktoré sú s vierou spojené, pretože v súvislosti s prežívaním viery je dôležitých množstvo vecí. Jednak to, z akého prostredia človek vychádza, aký je náš „background“, kde sme sa narodili, robili prvé kroky viery v rodine, farnosti.

Potom veľmi dôležitá vec je, ako vnímame svoju vlastnú sexualitu, pretože sexualita je obrovská sila, obrovský dar predovšetkým, ktorý nás vlastne vedie stále hlbšie k Bohu bez toho, že by sme si to možno celkom uvedomovali. V týchto súvislostiach je stále  kam sa posúvať, pretože tie vzťahy, ktoré žijeme majú byť životodárne, tak ako je životodárny aj vzťah s tým, ktorý nás povolal k životu.

Potom je tam množstvo ďalších vecí, ako napríklad strach, ktorý máme v súvislosťami života, s prežívaním niektorých dôležitých etáp života. Potom je to zápas s pochybnosťami, ktoré sa vyskytujú na ceste našej viery. Snažím sa privádzať poslucháča k tomu, že je veľmi veľa pekných vecí, ktoré nachádzame v Božom slove, ako zdroj pre posilnenie našej viery.

Prostredníctvom Písma sa snažíme ešte hlbšie preniknúť do tajomstva Boha, spoznávať ho. Potom učenie mnohých veľkých teológov, či už sv. Augustína, sv. Tomáša Akvinského a mnohých súčasných autorov, ktorí tak isto sa snažia odpovedať na tieto otázky.“

Po 2,5 roku sa spoločenstvo na 3DA teda znovu zjednotilo v modlitbe a v úvahách o viere a živote. Okrem prednášok program samozrejme spočíval v modlitbe, adorácii pred vyloženou Oltárnou sviatosťou. Bola možnosť individuálnej a skupinovej modlitby. Po každej prednáške bol rozhovor v skupinách na tému prednášky. Pri týchto skupinových diskusiách pomáhali animátori, ktorí boli vopred na to určení.

„Bolo dôležité nájsť postrádané hodnoty, ktoré sme počas covidu stratili a znovu sa priblížiť k Bohu. Pre mňa osobne bolo dôležité byť tu s ľuďmi ako som ja, ktorí majú podobný pohľad na vieru, na Boha a na svet, pred ktorými môžem byť sama sebou a chváliť Boha v každom čase“, povedala členka 3DA tímu Kristína Chudobová.

„Je to výborný čas duchovne načerpať a nabrať nových síl a získať nový pohľad na svet“, vyjadril sa  študent Andrej. „Prišlo mi to ako celkom zaujímavé obohatenie môjho života. Prišla mi aj celkom zaujímavá téma. Hľadám odpoveď na niektoré otázky v živote“, povedal študent Tadeáš.

Počas 3DA prebiehali aj krížové cesty, chvály, sväté omše, sviatosť zmierenia. Kňazi UPeCe P. Stanislav Krajňák SVD a P. Martin Štefanec SVD vysluhovali sviatosť zmierenia a boli prítomní aj ďalšom programe. V sobotu večer sa od 22:00 do 24:00 konala vo veľkej sále UPeCe služba požehnávania s Oltárnou sviatosťou, počas ktorej odzneli modlitby a piesne študentov.

Stojan pre Oltárnu sviatosť pre trojdňové adorácie v UPeCe darovali veriaci z Kysúc, z Čierneho pri Čadci. Trojdňová adorácia v UPeCe Bratislava sa skončila na Kvetnú nedeľu hlavnou svätou omšou a stretnutím pri otázkach študentov, na ktoré odpovedal hosť Ján Štefanec SVD. „Ďakujeme za všetky prednášky a povzbudenia, bolo to pre nás veľkým duchovným obohatením“, vyjadrili sa študenti.

Na záver dali hosťovi P. Jánovi Štefancovi  otázku, čo by chcel povedať účastníkom trojdňovej adorácie. „Účastníkom 3DA chcem popriať, aby sa nebáli spochybňovať svoju vieru. Aby sa nebáli klásť Bohu otázky, aby sa nebáli Boha, aby sa nebáli „pohádať sa s ním“, keď im niečo nepasuje. Pretože v tomto zápase, chvení, alebo v tomto boji, akokoľvek to nazveme, je to on, ktorý sa nám vždy poodhalí nejakým spôsobom. Môžeme zachytiť tú jeho prítomnosť a môžeme potom z toho veľa čerpať pre náš život“.

TK KBS informoval P. Martin Štefanec SVD( TK KBS, mst, ml; pz ) 20220411029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]