[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 04. 06. 2023   Meniny má Lenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Beňo povzbudil veriacich k sprevádzaniu Ježiša počas trojdnia
P:3, 11. 04. 2022 11:09, DOM

Nitra 11. apríla (TK KBS) Nedeľou utrpenia Pána, nazývanou aj Kvetná alebo Palmová nedeľa, vstúpili veriaci v Nitrianskej diecéze do slávenia Veľkého – Svätého týždňa. Kým nitriansky biskup Mons. Viliam Judák v dolnej lodi katedrály – Baziliky sv. Emeráma na Nitrianskom hrade vysluhoval sviatosť zmierenia, nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo celebroval slávnostnú svätú omšu, ktorej slávenie začal požehnaním ratolestí pred bronzovou bránou katedrály a symbolickou procesiou s veriacimi do jej interiéru.

Po spievaných pašiách z Evanjelia podľa Lukáša sa biskup Beňo prítomným veriacim prihovoril myšlienkami, v ktorých pripomenul význam slávenia Veľkej noci a udalostí poslednej etapy pozemského života Ježiša Krista. Liturgickú symboliku slávenia Palmovej nedele prirovnal reálnemu životu človeka aj v súčasnosti a jeho úspechom, aj pádom.

Vyzval preto prítomných, aby Ježiša, ako stále s  nimi prítomného Emanuela sprevádzali tak, ako aj po celý rok počas liturgických slávení, o to intenzívnejšie aj počas dní Veľkého týždňa, v tichu cez jeho utrpenie až po Jeho vzkriesenie a zmŕtvychvstanie, aby vzdávali vďaky za dielo spásy a aby sa povzbudili a posilnili v odhodlaní ho duchovne nasledovať.

V mnohých farnostiach Nitrianskej diecézy sa popri slávení Palmovej nedele v tento deň konali  aj spoločné vysluhovania sviatostí zmierenia či pobožnosti krížovej cesty.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220411027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]