[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 06. 2023   Meniny má Medard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mierová výzva cirkví Európy z ukrajinskej hranice
P:3, 11. 04. 2022 10:38, ZAH

Vatikán 11. apríla (RV) Predsedovia Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a Konferencie európskych cirkví (CEC) vyslali v piatok 8. apríla z poľsko-ukrajinskej hranice osobitné posolstvo pred Veľkou nocou. Vyzývajú k angažovanosti za mier pre Ukrajinu a ďakujú za vlnu solidarity, ktorá sa šíri Európou a je znamením nádeje: „Aj naďalej sa modlime a pracujme za spravodlivosť, zmierenie a pokoj medzi ľuďmi, kultúrami a národmi“.

Kardinál Jean-Claude Hollerich SJ a pastor Christian Krieger strávili dva dni v poľsko-ukrajinskej hraničnej oblasti Dorohusk-Jahodyn navštevovaním centier pre ukrajinských utečencov, ktorých do Poľska prišlo už viac než dva a pol milióna. Navštívili miestne cirkvi rozličných vierovyznaní, ktoré sa angažujú v pomáhaní utečencom. Vo svojom veľkonočnom posolstve píšu:

„Kristovo veľkonočné tajomstvo nás privádza k jadru nespravodlivosti, násilia a utrpenia. Príbeh Kristovho umučenia a smrti je ozvenou ľudského utrpenia a tragédií, ktoré zažívajú ľudia v mnohých častiach nášho sveta, v neposlednom rade Ukrajinci v ich krajine i kamkoľvek ich zaviedli cesty exilu. (...)

V Kristovi sa Boh spája s naším človečenstvom, berie na seba naše obmedzenia a našu nenávisť, premieňa naše bezvýchodiskové situácie, naše rozhorčenie, naše pocity fatálnosti a zúfalstva na nádej prostredníctvom dôvery v neho.“

Kardinál Hollerich a pastor Krieger zároveň konštatujú, že boli „svedkami neuveriteľnej vlny solidarity, ktorá sa šíri Európou“ a vyjadrujú vďaku za všetky „znamenia nádeje“, akými sú prijímanie utečencov a „bezprecedentná mobilizácia dobrovoľníkov, ktorí ukazujú ľudskú tvár uprostred tragédie“.  Ďalej píšu:

„Preto tvárou v tvár hrôzam a tragédiám vojen v tomto svete, tvárou v tvár toľkým utrpeniam a násiliu vyvolaných nenávisťou a chamtivosťou, my naďalej hlásame posolstvo, ktoré obracia naše oči k zmŕtvychvstalému Kristovi.

Aj naďalej verme v obzor, ktorý pred našimi očami otvára Božia milosť zjavená v Kristovi! Pokračujme vo vzdávaní vďaky a žehnaní všetkých - nech sú kdekoľvek a ktokoľvek - ktorí ponúkajú podporu a solidaritu ľuďom v núdzi, a tak sa delia o znamenia ľudskosti a dosvedčujú nádej.

Aj naďalej sa modlime a pracujme za spravodlivosť, zmierenie a pokoj medzi ľuďmi, kultúrami a národmi!“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220411026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]