[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 31. 05. 2023   Meniny má Petronela, Petrana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kolektívna bezpečnosť bez jadrových zbraní - výzva Pápežskej akadémie vied
P:3, 11. 04. 2022 10:23, ZAH

Vatikán 11. apríla (RV) Pápežská akadémia vied vydala v piatok 8. apríla rozsiahle vyhlásenie o predchádzaní jadrovej vojne, v ktorom vymenúva riziká, ktoré by priniesla celému ľudstvu. Deväť akčných bodov a štyri výzvy adresuje štátnym a náboženským predstaviteľom, vedcom a vôbec ľuďom celého sveta. Veda musí pomáhať žiť v mieri, treba zastaviť prekrúcanie jej výdobytkov, vyzýva Pápežská akadémia vied.

„Naším cieľom musí byť vybudovanie systému kolektívnej bezpečnosti, v ktorom jadrové zbrane nemajú miesto,“ čítame vo vyhlásení s desiatkou podpisov členov Rady Pápežskej akadémie vied na čele s jej predsedom Joachimom von Braunom. Vyhlásenie s názvom „Predchádzanie jadrovej vojne a vojne proti civilnému obyvateľstvu: Úloha aj pre vedu“ sa v závere koncentruje do štvoritej výzvy:

„Apelujeme:

1. Na čelných predstaviteľov krajín, aby prevzali iniciatívu na okamžité ukončenie vojny na Ukrajine a iniciovali mierové riešenie; v prvom rade sa snažili podniknúť kroky na zvrátenie eskalácie vojny, hľadiac poza úzke záujmy o národné výhody; a aby sa vyhli vojenskému konfliktu ako prostriedku na riešenie sporov.

2. Na vedcov, aby využili svoju tvorivosť na zlepšenie ľudského života a uplatnili svoju vynaliezavosť pri skúmaní prostriedkov na vyhnutie sa vojne, a pri vývoji praktických metód kontroly zbrojenia, najmä jadrových zbraní.

3. Na náboženských lídrov a iným strážcov morálnych zásad, aby naďalej dôrazne a vytrvalo hlásali závažné ľudské témy, ktoré sú tu v hre, aby ich spoločnosť plne pochopila a ocenila. Zvlášť aby si navzájom vyšli v ústrety v rôznych kresťanských i všetkých ostatných náboženských spoločenstvách a angažovali sa za mier so svojimi komunitami.

4. Na ľudí kdekoľvek, aby potvrdili svoju vieru v osud ľudstva, aby trvali na tom, že vyhýbanie sa vojne je spoločnou zodpovednosťou, aby bojovali proti presvedčeniu, že vojny sú nevyhnutné, a aby neúnavne pracovali na zaistení budúcnosti pre nadchádzajúce generácie. Vyhýbanie sa vojnám a dosiahnutie zmysluplného mieru si vyžaduje nielen sily inteligencie, poznania a vedy, ale aj sily dobrej vôle, pohýnanej láskou a spravodlivosťou, etickými cnosťami, morálkou, zodpovednosťou, hodnotami a presvedčením.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220411023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]