[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Akademický Senát KU vyhlásil voľby rektora KU v Ružomberku
P:3, 11. 04. 2022 10:25, DOM

Ružomberok 11. apríla (TK KBS) Akademický senát Katolíckej univerzity v Ružomberku vyhlásil voľby rektora, ktoré budú 26. apríla 2022. Kandidátom na rektora je biológ a ekológ Jaroslav Demko, ktorý viedol univerzitu posledné štyri roky. Prinášame s ním rozhovor.

- Sme na konci epidémie, dúfajme. Aké to boli pre vás dva posledné roky – osobne aj pracovne?

Chod univerzity sa výrazne zmenil a namiesto prezenčnej výučby sme učili online a na diaľku. Všetko sa ešte podčiarklo navrhovanými zmenami vo vysokoškolskom zákone a neustálym znižovaním finančnej dotácie na vysoké školy zo strany štátu. Sú to kroky, ktoré doslova podkopávajú stabilitu a fungovanie každej univerzity, čo sa prejavuje aj manifestovanou hlbokou nespokojnosťou s (nepochopiteľnými) krokmi ministerstva  školstva.

Čerstvo prišlo na rad to, či vieme podať pomocnú ruku naším susedom, Ukrajincom. Vieme! Keď si to všetko dáte vedľa seba, je až neuveriteľné, že sme to vôbec zvládli. Ale to, že sme to zvládli, je signál, že sme silní a odolní. A vždy som chcel, aby sme takí boli.

V osobnom živote sa teším z narodenia ďalšieho vnúčatka a tiež „narodenia“ karentovaného článku v prestížnom svetovom vedeckom časopise, kde som spolu s kolegom publikovali príspevok o živici zo stromov ako makroergickom zdroji energie, keďže sa špecializujem aj na bioenergiu.

- V tomto roku zavŕšite svoje prvé funkčné obdobie vo funkcii rektora KU. Čo sa podarilo/nepodarilo?

Ten čas naozaj rýchlo letí... Určite sme sa stabilizovali, prekonali sme všetky nepriaznivé okolnosti, ktoré prišli a o ktorých som hovoril. Sme pred dokončením  vnútorného systému zabezpečenia kvality, netvoríme dlhy, zvládame splácať úver za knižnicu, pripomenuli sme si naše dvadsiate výročie, tvorivo sa vraciame k našim koreňom, aby sme boli otvorení novej budúcnosti. Posilnili sme spoluprácu s viacerými univerzitami doma i v zahraničí, sme členom slovenského konzorcia a vstupujeme aj do konzorcia zahraničného. Redizajnovali sme webstránku, ktorá je na oveľa vyššej úrovni oproti viacerým iným vysokým školám, zaviedli sme intranet, zrekonštruovali sme veľké parkovisko pred knižnicou. To, že sme ustáli štyri roky a zvlášť posledné dva, ktoré sú skutočne mimoriadne turbulentné, považujem za úspech.

- Budete kandidovať na funkciu rektora aj v ďalšom funkčnom období? Prečo?

Áno, budem opäť kandidovať. Nemám na to špeciálne dôvody, prečo áno, jednoducho svoju prácu beriem ako poslanie, v ktorom treba pokračovať. Ak to poviem obrazne, tak naša loď pláva v búrlivých vodách a je dobré pre celú posádku, aby ostal kormidelník, ktorý vie, „kde je sever“. Aj v tejto skúsenosti však platí, že „človek môže zmeniť svet, ale nevie tak urobiť sám“. Každý z nás je zodpovedný za obraz o KU, za jej vnútorný chod, za jej zdravie, úspechy, využitie príležitostí, a preto aj v najbližších štyroch rokoch bude platiť pozvánka pre celú akademickú obec: skvalitňovať, spolupracovať, rozvíjať.

- Čo KU v najbližších rokoch čaká? Aké procesy sú nastavené? Čo je potrebné začať, čo dotiahnuť?

Naďalej prebieha implementácia systému riadenia kvality, no najväčší záväzok je nová akreditácia, ktorá je rozsiahla, bude mať na nás zásadné dopady a štát dal na ňu málo času, taktiež nás čaká periodické hodnotenie vedecko výskumnej činnosti, čo je náhrada za komplexnú akreditáciu. Týmto procesom rozumiem a mám bohaté manažérske skúsenosti, ktoré KU ponúkam ešte na ďalšie štyri roky. Som odpútaný od svojich osobných projektov, ale nedokážem sa odpútať od svojich osobných záväzkov, ak by som parafrázoval Johna Finnisa. (Túto myšlienku som čítal v peknej knižke Jozef 2.1, ktorú vymysleli „katolícki džentlmeni“ z KU, z čoho sa veľmi teším.) To znamená, že najbližšie štyri roky nepôjde o mňa ako osobu, ale pôjde o fungovanie KU. Som čitateľný a predvídateľný: máte istotu, že viete, čo robím a že to, čo robím, je potrebné, dôležité a vždy to má na zreteli dobro celej inštitúcie.

- Dá sa hovoriť o plánoch či cieľoch, ktoré by ste ako rektor dosiahli v druhom funkčnom období (2022-2026)?

Potešilo by ma, keby sa podarili projekty cez konzorciá, keby ešte stúpol počet študentov a keby štát prestal podlamovať kolená „vlastným“ univerzitám. Bol by som rád, aby sme viac rozvíjali náš marketing a PR. Máme čo ponúknuť, ale treba, aby sa to dopočuli aj ďalší.

Mimoriadnu radosť by mi urobili naše lepšie výkony vo vede a výskume, ale aj nové študijné programy, ktorých tvorba je ale v kompetenciách fakúlt. Páčilo by sa mi, keby nový dych nabral aj duchovný, športový a spolkový život. Po viac ako dvoch rokoch pandémie mi chýba spoločne strávený čas, aktivity, kde vidíte nadšených mladých študentov, divadlo, sväté omše... Musíme obnoviť tento plnohodnotný život.

- V čom vidíte poslanie KU? Prečo sa rozhodnúť na nej pracovať, rozvíjať ju, ale aj na nej študovať?

Sme univerzita založená na hodnotách. Cynici sa môžu z hodnôt vysmievať, ale keď príde na lámanie chleba – covid, vojna, inflácia, rodinné problémy či iné krízy – tak sa v takýchto zložitých situáciách dá stavať len na hodnotách.

Keď rokmi a skúsenosťami overené hodnoty spojíme s kvalitným vzdelávaním a našou polohou v samom centre Slovenska, myslím si, že Ružomberok a naša KU sú veľmi dobrá voľba. Srdečne k nám pozývam každého mladého človeka dobrej vôle a otvoreného srdca.

Zdroj: Katolícka univerzita v Ružomberku( TK KBS, ku, ml; pz ) 20220411022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]