[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 31. 05. 2023   Meniny má Petronela, Petrana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František navštívi Benedikta XVI. 16. apríla, v deň jeho 95. narodenín
P:3, 08. 04. 2022 15:05, ZAH

Vatikán 8. apríla (E-kai) Pápež František navštívi emeritného pápeža Benedikta XVI. 16. apríla, v deň jeho 95. narodenín, a osobne mu odovzdá svoje priania, uviedol osobný sekretár pápeža Georg Gänswein v rozhovore pre taliansky týždenník Oggi.

Arcibiskup Gänswein upozorňuje, že pápež Benedikt je fyzicky slabý, ale jeho myseľ funguje veľmi dobre. Je metodický a jeho dni sa za posledné obdobie nezmenili. Samozrejme, jeho pohyby sú pomalé a potrebuje viac odpočinku. Ráno o 7:30 slúži svätú omšu, potom si sadne do kresla a počúva hudbu. Vrátil sa aj na svoju zvyčajnú prechádzku vo Vatikánskych záhradách - od roku 2003 odhaľuje svojho sekretára a zároveň prefekta pápežskej domácnosti. Dodáva, že za týchto 26 rokov si s Benediktom XVI. vytvoril hlboké osobné puto.

Arcibiskup Gänswein neskrýva, že existujú ľudia, ktorí útočia, ubližujú a vytvárajú polemiky s cieľom poštvať Benedikta XVI. proti pápežovi Františkovi. Poukázal aj na nedávnu polemiku, ktorá nasledovala po predložení správy mníchovskej právnickej firmy v januári tohto roku, v ktorej sa kardinálovi Ratzingerovi pripisuje zodpovednosť za nedostatočný dohľad počas jeho pôsobenia vo funkcii arcibiskupa Mníchova a Freisingu v rokoch 1977 až 1982. „Žiadne obvinenia sa nenašli,“ zdôraznil sekretár pápeža Benedikta XVI. Dodáva, že v predloženej dokumentácii o jeho účasti na stretnutí v roku 1980, na ktorom sa malo rozhodnúť o prijatí kňaza, ktorý sa mal podrobiť liečbe, na faru, sa, žiaľ, vyskytla chyba. Následne po dôkladnom overení bola chyba opravená a jeho účasť bola potvrdená. To sa však zmenilo na útok na pápeža, ktorého niektorí obvinili zo lži. Táto situácia mu spôsobila utrpenie. Je potrebné objasniť, že žiadne z obvinení sa nepotvrdilo. „V nemeckom svete existuje myšlienkový prúd, ktorý sa snaží útočiť na Ratzingerov pontifikát a teologické dielo a poškodiť jeho osobu,“ pripomenul arcibiskup Gänswein.

V rozhovore nie je opomenutý ani vzťah medzi pápežom Františkom a pápežom seniorom. Arcibiskup Gänswein poznamenáva, že nechýbajú ľudia, ktorí sa snažia postaviť proti sebe Svätého Otca a Benedikta XVI. Polemiku šikovne vedú tí, ktorí majú záujem na vytváraní napätia, a to aj v rámci Cirkvi. „Sú aj takí, ktorí mi vyčítajú, že som privítal púte Františkových odporcov na Mater Ecclesiae. Sú to urážlivé a smiešne obvinenia,“ tvrdí. Osobný sekretár Benedikta XVI. tiež prezradil, že pápež František by mal navštíviť Mater Ecclesiae v deň 95. narodenín staršieho pápeža - 16. apríla.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220408026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]