[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 02. 2023   Meniny má Zoja      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Provinciálni predstavení reholí slúžili v hot spote v Michalovciach
P:3, 08. 04. 2022 10:55, DOMFoto: Archiv Juraja Durneka, SchP


Michalovce 8. apríla (TK KBS) Traja vyšší rehoľní predstavení (provinciáli) sa tento týždeň stretli v Michalovciach v hot spote, do ktorého prichádzajú ľudia, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. V duchovnej službe i praktickej pomoci sú v hot spote predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) – piarista Juraj Ďurnek, kapucín Norbert Pšenčík a sestra mariánka Timotea Šebeňová. Tieto služby tam vykonáva okrem nich množstvo ďalších rehoľníkov.

Ako to vyzeralo v hot spote?

„Rehoľníci okrem toho, že slúžia na hraniciach, poskytujú už v tejto chvíli asi 350 miest vo svojich domoch pre utečencov a ešte raz takú veľkú kapacitu majú pripravenú. Mnohé rehoľné školy otvorili svoje brány pre ukrajinské deti. A po celom Slovensku rehoľníci organizujú materiálne zbierky, ktoré sú posielané na Ukrajinu,“ zhrnul službu slovenských zasvätených v tomto mimoriadnom čase páter Juraj Ďurnek, SchP. Ako dobrovoľníci pomáhajú zasvätení aj ako tlmočníci, psychologická pomoc, zdravotníci alebo ako duchovná pomoc.

Menovaní provinciálni predstavení nie sú jediní predstavení, ktorí sa zapojili do služby na hraniciach. Už niekoľko dní po vypuknutí vojny tam bola pomôcť gréckokatolícka sestra Emanuela Rindošová z Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a pred niekoľkými týždňami tam so svojou provinciálnou predstavenou sestrou Monikou Skalovou boli aj direktorky komunít saleziánok.  

Predseda KVRPS doplnil aj konkrétne informácie pre tých, ktorí chcú prísť poslúžiť. „Aj keď v týchto dňoch nápor utečencov už nie je taký veľký, pomoc na hraniciach je neustále potrebná. Dobrovoľníci sú unavení a mnohí sa museli vrátiť naspäť do práce. Preto štát ponúka platené pozície pri organizovaní transportu, ubytovania, služby pri stravovaní pre tých, ktorí prídu vypomáhať aspoň na dva týždne.“

Ďalší záujemcovia sa môžu prihlásiť na adrese dobrovolnicinahranici.sk.

Zdroj: kvrps.sk Františka Čačková, OSF( TK KBS, fca, kvrps, ml; pz ) 20220408019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]