[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 31. 05. 2023   Meniny má Petronela, Petrana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Lieky zo Slovenska už vďaka charite zachraňujú životy priamo v Kyjeve
P:3, 08. 04. 2022 10:36, DOM

Bratislava 8. apríla (TK KBS) Slovenská katolícka charita zabezpečila prevoz špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov na Ukrajinu. „V charitných dodávkach sme previezli inzulín, antitoxín, kyslíkové fľaše, chirurgický materiál, obväzy či lieky na tíšenie bolesti v hodnote 70-tisíc eur,“ píše na webstránke.

Zamestnanci charity lieky postupne odovzdali viacerým nemocniciam v západnej a centrálnej časti Ukrajiny vrátane Kyjeva. Dnes tento dar pomáha zachraňovať životy aj v miestnej nemocnici a časť bola prevezená do Irpinu, kde bola frontová línia a kde obyvatelia trpeli najviac.

Zamestnanec zo Spišskej katolíckej charity Anton Frič už vo svojich predošlých cestách na Ukrajinu zaznamenal, že v nemocniciach zdravotnícky materiál akútne chýba. Zdravotné sestry trhali plachty a vyvárali ich vo vriacej vode, aby ošetrili pacientov. A práve lieky boli aj jednou z požiadaviek, s ktorou sa na nás obrátili miestne organizácie vrátane ukrajinskej charity či priamo starosta Kyjeva. 

Po vyložení zdravotníckeho materiálu a liekov zostala časť kolegov v Kyjeve. Mapovali situáciu a v priebehu niekoľkých dní navštívili lokálne nemocnice, centrá pomoci aj partnerské organizácie. 

„O štvrtej ráno ma zobudilo niekoľko hlasných výbuchov. Bolo počuť aj streľbu z ručných zbraní. Všetko príliš ďaleko na to, aby nám to ublížilo, ale dostatočne blízko na uvedomenie si prítomnosti vojny. Kyjev je pod paľbou a aj napriek tomu tu ostáva žiť takmer 2 milióny ľudí,“ napísal Tony Frič na sociálne siete počas cesty. 

O príprave na cestu a situácii na Ukrajine, hovorí Tony Frič aj v relácii RTVS „Opri sa o mňa“, ktorej záznam si môžete vypočuť v archíve.

Ďalšie náklady potravinovej pomoci vyrážajú každý týždeň do oblastí, v ktorých sa koncentrujú ľudia z východných častí Ukrajiny, ktorí nechcú alebo nemôžu opustiť krajinu. Sú to chorí, ľudia v staršom veku, ženy s deťmi čakajúce na bojujúcich manželov alebo aj muži, ktorí kvôli vojne nemôžu odísť za svojou rodinou.

Do týchto oblastí smeruje aj väčšina humanitárnej pomoci Slovenskej katolíckej charity, ktorú odovzdáva partnerom – ukrajinskej charite, ktorej zamestnanci zostali v službách núdznym. Tri kamióny humanitárnej pomoci doručili trvanlivé mlieko, ryžu, cestoviny, mäsové konzervy, príkrmy pre deti, ale aj detské plienky, spacie vaky a deky.

Bolo to len necelé 2 týždne po tom, ako sme do týchto oblastí poslali 4 kamióny s 80 tonami pomoci, a pár dní pred ďalším nákladom z 3 kamiónov s prikrývkami, hygienickými potrebami a potravinovou pomocou. Vďaka Charite sv. Michala v Mukačeve, sa časť tejto pomoci pravidelne dostáva aj ďalej na východ Ukrajiny, odkiaľ prichádzajú správy o prebiehajúcich bojoch a ľudskom utrpení.

„Aj vďaka vašim darom sa nám darí pomáhať ľuďom na Ukrajine. Podporiť našu pomoc môžete: online na charita.darujme.sk/ukrajina/ alebo prevodom na číslo účtu verejnej zbierky SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380," píše Slovenská katolícka charita.( TK KBS, skch, ml; pz ) 20220408018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]