[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 02. 2023   Meniny má Zdenko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá zem: Kresťanskí predstavitelia spoločne odsúdili násilnosti
P:3, 06. 04. 2022 08:46, ZAHSvätá zem 6. apríla (RV) Patriarchovia a hlavy cirkví prítomných v Jeruzaleme spoločne odsudzujú útoky, ku ktorým došlo v posledných dvoch týždňoch v rozličných oblastiach Svätej zeme. Tie vyvolali strety v celom regióne a ich výsledkom je 12 obetí na životoch i množstvo zranených.

Spoločné komuniké zverejnil 2. apríla na svojom internetovom portáli Latinský jeruzalemský patriarchát. „Tvárou v tvár tomuto náhlemu nárastu krviprelievania“ kresťanskí lídri uvádzajú, že sú znepokojení „nárastom napätia počas hlavných náboženských sviatkov troch abrahámovských náboženstiev: Ramadánu, Pesachu a Veľkého týždňa/Veľkej noci“. Preto vyzývajú veriacich týchto troch tradícií, aby „prejavovali vzájomnú úctu a starostlivosť o blížneho, ktoré sú základom učenia každej z týchto vier“, a apelujú na vládne orgány, aby „uplatňovali politiku náboženskej tolerancie, zdržanlivosti pri používaní sily a zmierňovania konfliktov“.

V ďalšom vyhlásení, ktoré bolo zverejnené rovnako 2. apríla, patriarchovia a hlavy miestnych cirkví v Jeruzaleme odsúdili obsadenie historického hotela Little Petra radikálnou židovskou skupinou Ateret Cohanim, ktorá sa usiluje o väčšiu prítomnosť Židov vo východných štvrtiach Jeruzalema. Tento akt označili za „ohrozenie existencie kresťanskej štvrte v Jeruzaleme a pokojného spolužitia komunity v tomto meste“. Spomínaný hotel je predmetom 18 rokov trvajúceho právneho sporu medzi Gréckym pravoslávnym patriarchátom a spomínanou skupinou Ateret Cohanim.

Patriarchovia vyjadrili tiež obavy, že tieto udalosti budú „viesť k nestabilite a napätiu v čase, keď sa všetci snažia o jeho zníženie a budovanie dôvery, o dosiahnutie spravodlivosti a pokoja“. „Princípy nátlaku a násilia nemôžu viesť k pokoju“, konštatujú hlavy jeruzalemských cirkví. (Zdroj)( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220406018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]