[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrá novina uzatvára 27. ročník koledníckej akcie, vyzbierala 804 tisíc eur
P:3, 05. 04. 2022 08:55, DOM

Bratislava 5. apríla (TK KBS) Do celoslovenskej koledníckej akcie Dobrá novina sa od 24. decembra 2021 do 6. januára 2022 zapojilo 849 obcí po celom Slovensku, v ktorých celkovo 6501 koledníkov v 641 skupinách navštívilo spolu 9 601 domácností. Konečný výsledok vianočnej zbierky predstavuje k 31. marcu 2022 sumu 804 001,41 eur.

eRko ponúklo farským spoločenstvám viaceré podnetné námety na duchovnú prípravu počas Adventu. S pomocou adventného kalendára deti spoznali ťažkosti rodín v Afrike a svoje modlitby a dobré skutky obetovali za svojich rovesníkov. Pobožnosť deviatnika s názvom „Kto dá prístrešie Svätej rodine“ oživila v našich rodinách túto zbožnú tradíciu. Obraz putujúcej Svätej rodiny namaľoval kenský umelec a dlhoročný priateľ Dobrej noviny, Adam Masava.

Uvoľnenie pandemických opatrení pred Vianocami umožnilo koledníkom vyjsť do ulíc a po ročnej prestávke ohlásiť narodenie Božieho Syna aj tradičnou formou koledovania popod obloky či na svätých omšiach formou krátkeho koledníckeho programu.

Jednou z takýchto farností boli aj Markušovce. „Najkrajším zážitkom bolo, keď nás rodiny čakali pripravené v oknách a keď sme prišli, vzali vetrovky a vyšli von, aby nás lepšie počuli a videli. Navštevovali sme len domy, ktoré si ozdobili svoje bránky farebnou stužkou, čo bolo tiež veľmi milé a naša dedina bola zrazu farebná,“ píše Frederika Kapalková, zodpovedná osoba za koledovanie vo farnosti.

Dobra novina, kolednici, Lubica

Dobrá novina zaznela aj v online priestore prostredníctvom videí či naživo počas online prenosov svätých omší a slávnostných liturgií. Koledníckymi videami žili desiatky farských webových stránok a profilov na sociálnych sieťach. „Zakoledovať tak mohol aj rodák z Moldavy nad Bodvou,“ na ktorého si spomenul Tomáš Mester, „... ľuďom sa to veľmi páčilo a najväčším prekvapením bolo asi to, že sa mohol zapojiť aj pravidelný koledník a miništrant Patrik, ktorý je teraz rok na štúdiu v USA. Niektorí farníci ho teda videli prvýkrát po pol roku.“

Symbolickým záverom koledníckej akcie bolo prijatie u prezidentky Zuzany Čaputovej vo štvrtok 13. januára 2022 na nádvorí Prezidentského paláca.

Koledníci po ročnej prestávke s nadšením vyšli do ulíc a roznášali radosť a nádej svojim susedom. Najviac domov navštívili koledníci na Orave v Zákamennom, 14 skupiniek koledníkov zaklopalo na dvere 865 domácností. Vôbec najväčší počet koledníkov sa zapojil v Topoľčiankach - 73 koledníkov natáčalo videá a roznieslo propagačné materiály do poštových schránok.

Kolednícke skupinky sa riadili platnými hygienickými opatreniami a oficiálnym usmerním eRka - koledníci v režime OP koledovali popod obloky či na svätých omšiach, všetci ostatní v režime základ mali možnosť využiť alternatívne spôsoby koledovania.

Slováci aj počas druhých pandemických Vianoc prejavili svoju štedrosť a solidaritu s núdznymi na africkom kontinente. Konečný výsledok vianočnej zbierky predstavuje k 31. marcu 2022 sumu 804 001,41 eur, z toho 642 933,23 eur vyzbierali koledníci priamo vo farnostiach a sumou 161 068,18 eur prispeli individuálni darcovia na účet verejnej zbierky. Veľká vďaka patrí všetkým zapojeným rodinám, kňazom, animátorom a koledníkom.

Kampaň sa niesla v duchu motta „Poďme niečo dobré podniknúť“

Dobra novina, Afrika, Geroge Juma s rodinou

Tvárou ročníka bol kuchár George Juma z farnosti Busitema v Ugande. Rodina tohto farmára a otca siedmich detí doposiaľ nepoznala taký luxus, akým je elektrická energia. Na východe krajiny sa drobným poľnohospodárstvom živí 70 % populácie na vidieku, u žien je tento podiel až 90 %. Nepravidelné zrážky, klimatické zmeny či noví škodcovia predstavujú pre rodiny farmárov riziko, že svoje rodiny nedokážu uživiť.

V rámci svojej podpornej skupiny varia a pripravujú občerstvenie na oslavách a slávnostiach v celom okrese. Práve drobné podnikanie je pre nich možnosťou, ako aktuálnym výzvam čeliť. Využívajú svoje talenty, vytvárajú hodnotu pre svojich zákazníkov a diverzifikáciou príjmov dokážu zabezpečiť dôstojný život pre seba a svoje rodiny.

Samotný George si popri varení privyrába prípravou palaciniek a pukancov pre učiteľov a žiakov miestnej základnej školy. Požičal si od spolupracovníkov a kúpil solárny panel na svoj skromný dom. Dnes sa jeho deti nemusia učiť pri svetle petrolejovej lampy a za ušetrené peniaze im môže nakúpiť školské pomôcky a zariadiť si domácnosť.

Drobné podnikanie je pre ľudí ako George možnosťou, ako čeliť výzvam klimatických zmien a neistoty v čase pandémie. Vďaka podpore Dobrej noviny a miestneho partnera Charity Tororo dnes v regióne podniká vyše 1 500 žien a 500 mužov.

Prostriedky zo zbierky budú okrem tohto ťažiskového projektu použité na aj podporu ďalších humanitárnych a rozvojových aktivít v Ugande, Keni, Etiópii a Južnom Sudáne. Aktuálne Dobrá novina podporuje 17 projektov, ďalšie pribudnú v priebehu roka 2022.

Kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v približne 800 mestách a obciach na celom Slovensku.

Verejná zbierka “Dobrá novina – 27. ročník” je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod číslom 000-2021-018310 zo dňa 21. mája 2021 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

_
Kontakt pre médiá: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 286 535( TK KBS, jma, ml; pz ) 20220405013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]