[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 02. 2023   Meniny má Zdenko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike minor v Michalovciach bola Fatimská sobota
P:3, 04. 04. 2022 10:08, DOMFatimská sobota v Bazilike minor v Michalovciach

Foto: Maros Dupnak


Michalovce 4. apríla (TK KBS) V sobotu 2. apríla bola Fatimská sobota v Bazilike Zostúpenia Svätého Ducha v Michalovciach. Sobota piateho týždňa Veľkého pôstu má prívlastok Akatistová sobota. Táto sobota nesie pomenovanie Akatistová, pretože v tento deň spievame oslavný hymnus Akatist k Presvätej Bohorodičke na pamiatku trojitého oslobodenia Konštantínopolu od napadnutia nepriateľov.

Katechézu predniesol Milan Kmec, predseda Rady pre mládež Košickej eparchie. Spomenul konzultačnú fázu synody Košickej eparchie, ktorá začala, pričom ju prirovnal k stretnutiu Krista s Bartimejom. Vo farnostiach sa majú v tejto fáze vytvárať živé skupiny, ktoré spolu hľadajú odpovede na položené otázky. V týchto skupinách sme na jednej strane s Bartimejom, ktorý hovorí a zároveň Kristom, ktorý počúva.

Svätej liturgii predsedal archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie. V homílii poukázal na dôležitosť Akatistovej soboty vo veľkopôstnom období. Tak ako Bohorodička stála pri svojom ľude pri obliehaní Konštantínopolu, rovnako je aj pri nás, v každej dobe a v každej situácii. O jej prítomnosti v našich životoch môže svedčiť každý z nás.

Na záver svätej liturgie nasledovala modlitba Akatistu k Bohorodičke. Zároveň archimandrita Jaroslav pozval veriacich na najbližšiu májovú fatimskú sobotu mladých v Klokočove.

Informoval Jozef Havrilčák( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220404021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]