[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa na Malte modlil za Ukrajinu pod bombami „svätokrádežnej vojny“
P:3, 04. 04. 2022 09:40, ZAH

Malta 4. apríla (RV) Nedeľnú modlitbu Anjel Pána počas svojej apoštolskej cesty na Malte venoval pápež František osobitne za všetkých, ktorí trpia „svätokrádežnou vojnou“ na Ukrajine.

V závere svätej omše na námestí vo Floriane vyslovil Svätý Otec vďaku všetkým obyvateľom Malty za vrelé prijatie a osobitne všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní podujatia. Pri tejto príležitosti pozdravil aj veriacich rozličných vierovyznaní, s ktorými sa počas krátkej návštevy ostrova stretol. Veriacich povzbudil uchovávať si vieru jej šírením:

„Na tomto ostrove sa dýcha cítenie Božieho ľudu. Zachovajte si to, pamätajúc, že viera rastie v radosti a posilňuje sa v darovaní. Pokračujte v reťazi svätosti, ktorá priviedla toľkých Malťanov darovať sa s oduševnením Bohu a druhým“.

Pápež v tejto súvislosti pripomenul svätého Ġorġa Precu (1880-1962), horlivého maltského kňaza, kanonizovaného v roku 2007. Ďalej sa pápež František obrátil k mládeži, ktorá pre ostrov predstavuje budúcnosť:

„Drahí mladí priatelia, podelím sa s vami o tú najkrajšiu vec v živote. Viete, ktorá to je? Je to radosť nasadiť sa v láske, ktorá nás robí slobodnými. Ale táto radosť má meno: Ježiš. Prajem vám tú krásu zamilovať sa do Ježiša, ktorý je Bohom milosrdenstva - dnes sme to počuli v evanjeliu - a ktorý vo vás verí, sníva o vás, miluje vaše životy a nikdy vás nesklame.

A aby ste vždy kráčali vpred s Ježišom aj s rodinou, s Božím ľudom, nezabúdajte na korene. Zhovárajte sa so starými ľuďmi, hovorte so starými rodičmi, hovorte so staršími!“

S celým zhromaždení sa pápež rozlúčil žičením: „Nech vás Pán sprevádza a Panna Mária ochraňuje.“ Po týchto slovách pozval celé zhromaždenie obetovať mariánsku modlitbu osobitne za trpiacich na Ukrajine:

„Teraz sa k nej modlime za mier, mysliac na humanitárnu tragédiu sužovanej Ukrajiny, ktorá je naďalej pod bombardovaniami tejto svätokrádežnej vojny. Neúnavne sa modlime a pomáhajme tým, ktorí trpia. Pokoj s vami!“

Pripomeňme, že počas apoštolskej návštevy Malty pápež František vyjadril svoju blízkosť vojnou trýznenej Ukrajine už v prvom verejnom vystúpení po svojom prílete, keď pred členmi diplomatického zboru vyslovil silnú výzvu: „Nedovoľme, aby vyprchal sen o mieri“. Poukázal na situáciu, v ktorej svet čelí „infantilnej a ničiacej agresivite“ a hovoril o potrebe zanechať „logiku vojny“, spojenú s investovaním do zbraní namiesto rozvoja a odstraňovania chudoby a nerovnosti.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220404017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]