[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Poslaním zdravotne postihnutých v spoločnosti je šíriť kultúru inklúzie
P:3, 01. 04. 2022 15:58, DOM

Vatikán 1. apríla (RV CZ) Na sobotu 2. apríla pripadá Svetový deň povedomia o autizme, ktorý pred 15 rokmi vyhlásila Organizácia Spojených národov. Pápež František preto dnes prijal Taliansku nadáciu pre autizmus, ktorá združuje vedcov, lekárov, psychológov a rodinné združenia, ktorých spoločným cieľom je podpora ľudí s poruchou autistického spektra a mentálnym postihnutím. Týmto spôsobom bojujú proti rozšírenej "kultúre odpisovania" (Evangelii gaudium, 53), ktorej sme všetci obeťami, poznamenal pápež.

Protikladom tejto "kultúry drvenia", založenej na konkurencii a zisku, je kultúra začlenenia a spolupatričnosti, ktorá vychádza z ľudskej dôstojnosti, zdôraznil pápež František. "Tá dôstojnosť najkrehkejších a najzraniteľnejších mužov a žien, ktorí sú príliš často marginalizovaní pre svoju zdanlivú odlišnosť alebo dokonca zbytočnosť, zatiaľ čo v skutočnosti sú pre spoločnosť obrovským obohatením. (...) A to nielen v oblasti práce, ale s celou svojou ľudskosťou, takpovediac so svojím "povolaním", povedal pápež s odkazom na jedinú ženu kanonizovanú minulý rok, svätú Margitu z Città di Castello, ktorá napriek svojmu postihnutiu vložila svoj život do rúk Pána a úplne sa venovala modlitbe a službe chudobným.

Čnosti svätých

Ak má spoločnosť dospieť k väčšiemu bratstvu, mala by ísť cestou podobenstva o milosrdnom Samaritánovi, v ktorom sú nositelia postihnutia nielen objektom starostlivosti, ale aj jej subjektom. "Samaritánom môže byť postihnutý, autista, ktorý svojimi schopnosťami slúži spoločenstvu," zdôraznil František a vyzdvihol aktívnu, tvorivú účasť postihnutých osôb na spomínanej inkluzívnej kultúre, ktorá predpokladá zásadnú zmenu mentality v občianskom a cirkevnom prostredí. Hoci sa v tomto smere už podniklo mnoho krokov, predsudky, nerovnosť a diskriminácia pretrvávajú, priznal pápež a požiadal samotných zdravotne postihnutých, aby sa stali protagonistami tejto zmeny.

Na záver pápež vyzval taliansku nadáciu pre autizmus k čo najširšej solidarite a spolupráci v spoločnosti oslabenej pandémiou Covid-19 a vojnou na Ukrajine. "Nepremeškajme túto príležitosť na vzájomnú podporu, zanechajme súťaživý postoj, prijmime ľudské utrpenie v projektoch a návrhoch zameraných na tých najodkázanejších, aby sme dosiahli účinnú synergiu schopnú urobiť skutočný prelom v spoločnosti." V tejto súvislosti pápež vyzval aj k solidárnej ekonomike, ktorej stredobodom je bratstvo, podľa príkladu prvých kresťanských komunít v Jeruzaleme, a nie osobný prospech a sebectvo. Na záver František ocenil iniciatívu, ktorá nasledovala po audiencii: na Námestí svätého Petra ľudia s autizmom varili a podávali obed pre miestnych chudobných. "Práve táto činnosť svedčí o štýle milosrdného Samaritána, o štýle Boha, ktorého stopou je blízkosť, súcit a neha."

Dikastérium pre laikov, rodinu a život vydalo k tejto iniciatíve krátke vyhlásenie:

"Ľudia s autizmom, ktorí dnes varili obed pre chudobných zo Svätého Petra," komentoval Vittorio Scelzo, zodpovedný za pastoráciu ľudí s postihnutím v rámci Dikastéria pre laikov, rodinu a život, "sú krásnym príkladom toho, že samaritánom - ako povedal pápež - môže byť aj človek s autizmom." Je to gesto v štýle a duchu našej kampane #IamChurch a pripomína, že aktívna účasť ľudí s postihnutím na živote Cirkvi je prínosom pre všetkých."( TK KBS, RV CZ jg, ml; pz ) 20220401038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]