[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Môžu utečenci z Ukrajiny prijímať na Slovensku sviatosti?
P:3, 01. 04. 2022 14:16, DOM

Bratislava 1. apríla (TS ČBK) Môžu utečenci z Ukrajiny, gréckokatolíci alebo pravoslávni, prijímať Eucharistiu a  ostatné sviatosti na Slovensku? V tejto súvislosti prinášame niekoľko užitočných informácií, inšpirovaných článkom Českej biskupskej konferencie.

Gréckokatolíci sú kresťania východných cirkví, ktorí sú v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou. Preto môžu bez váhania prijímať s nami sviatosti, najmä Eucharistia je im plne k dispozícii, tak v rímskokatolíckych, ako aj v gréckokatolíckych chrámoch na Slovensku.

Pravoslávni, teda východní kresťania, ktorí nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou, majú s nami rovnakú vieru, pokiaľ ide o sviatosti, a majú aj apoštolskú postupnosť: to znamená, že všetky ich sviatosti sú platné podľa katolíckeho chápania. Katolícki spovedníci im preto môžu v súlade s kánonickým právom platne a prípustne udeliť nasledovné sviatosti: sviatosť pokánia, Eucharistiu a pomazanie chorých.

Podmienkou je, že o to sami požiadajú, sú riadne pripravení a ich ortodoxný vysluhovateľ nie je primerane dostupný.

V súčasnej situácii je teda možné podávať Eucharistiu, vysluhovať svätú spoveď a udeľovať sviatosť pomazania chorých aj pravoslávnym kresťanom - utečencom z Ukrajiny. Je potrebné ich informovať, kde sa nachádza najbližšia farnosť, kňaz a služba pravoslávnej cirkvi. Ak sú však pre nich v danom čase ťažko dosiahnuteľní, môžu prijať sviatosti aj v rímskokatolíckom obrade bez ďalších podmienok.

Všimnime si však, že tí, ktorí pochádzajú z Ukrajiny, majú spravidla prísnejšiu všeobecnú pôstnu prax, vrátane eucharistického pôstu, ktorú treba s úctou rešpektovať a ktorá aj nás môže inšpirovať.

Pri podávaní Eucharistie na ruku je dobré východným kresťanom z Ukrajiny vysvetliť, že ide o skutočnú Eucharistiu, ktorú majú prijať na mieste, a nie o tzv. antidor, t.j. kúsok požehnaného chleba, ktorý si inak zvyknú po skončení bohoslužby vziať domov, aby sa s ním podelili s príbuznými, ktorí nemohli prísť - je to pozostatok a pripomienka ranokresťanského agapé.

Je dobré sa tiež pokúsiť vyhovieť žiadosti o sviatosť zmierenia, aj keď kňaz nehovorí po ukrajinsky. Spovedník nemusí zachytiť každý detail spovede, ale ak človek hovorí pomaly, jadro spovede je zrozumiteľné a možno klásť aj otázky. Najmä teraz nech sú kňazi štedrými pastiermi - podľa príkladu Krista, Dobrého pastiera.

-

Pravoslávna cirkev na Slovensku 
https://orthodox.sk

Ďalšie kontakty
https://utecenci.kbs.sk

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20220401032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]