[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Riaditeľ ekumenického inštitútu v Ľvove: Vojna nás všetkých zblížila
P:3, 31. 03. 2022 15:47, ZAHVeža kostola v ukrajinskom Rakovci

Foto: Radovan Pavlik


Ukrajina 31. marca (TK KBS) Ruská agresia zjednotila ukrajinských kresťanov. Pavlo Smytsnyuk, riaditeľ Ekumenického inštitútu v Ľvove, na to upozorňuje v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. Vysvetľuje, že ide o ekumenizmus krvi, teda spoločne prinášaných obetí, a praktický ekumenizmus, ktorý sa prejavuje v spolupráci pri službe potrebným.

Ako príklad Pavlo Smytsnyuk uvádza, že dnešní utečenci pochádzajú prevažne z východnej Ukrajiny, kde väčšinu tvoria pravoslávni kresťania. Pomoc a útočisko nachádzajú v západnej časti krajiny, kde ich obvykle prijímajú gréckokatolíci. Tvárou v tvár spoločnej hrozbe sa rozdiely stierajú a všetky denominácie intenzívne spolupracujú, hovorí riaditeľ Ekumenického inštitútu.

„Ukrajina je nábožensky pluralitná krajina. Podobá sa skôr Spojeným štátom ako európskym krajinám. Je tu mnoho kresťanských denominácií, pravoslávni, katolíci, protestanti. Nikto nemá väčšinu. Od začiatku vojny došlo k veľkému zblíženiu a zjednoteniu všetkých kresťanských vyznaní. Niečo také Ukrajina v dejinách ešte nezažila, dokonca ani počas Majdanu v roku 2014. V tej dobe neboli cirkvi jednotné vo výklade udalostí. Ruská invázia všetko zmenila. Rímskokatolíci, gréckokatolíci, dve pravoslávne cirkvi, protestanti... všetci odsudzujú vojnu a vyzývajú k mieru. Úzko spolupracujú na pomoci utečencom a trpiacim. Je veľmi dôležité, aby pravoslávna cirkev patriaca k Moskovskému patriarchátu zaujala stanovisko. Je to pre nich ťažká výzva, ťažšia ako pre ostatné denominácie. Kyjevský metropolita Onufrij použil obraz dvoch bratov a povedal, že jeden napadol druhého. Pretože sa viac ako ostatné ukrajinské cirkvi cítia byť bratmi Rusov.”

Riaditeľ Ekumenického inštitútu v Ľvove dúfa, že zblíženie kresťanov na Ukrajine bude trvalé a prinesie aj zjednotenie oboch pravoslávnych cirkví. Netají sa ani tým, že Putinovo víťazstvo by znamenalo tragédiu a pre mnohých aj začiatok prenasledovania. "Ak Putinova kampaň uspeje a v Kyjeve bude nastolená bábková vláda, je veľmi pravdepodobné, že autokefálna pravoslávna cirkev uznaná konštantinopolským patriarchátom bude prenasledovaná. Obávam sa aj o osud protestantov, ktorí sú potláčaní, či už na Kryme alebo v tzv. separatistických republikách. Nie je tiež jasné, čo by sa stalo s katolíckou cirkvou, najmä s gréckokatolíkmi. Ak by Putin svoju vojnu vyhral, pravoslávni by sa ocitli vo veľmi zložitej situácii."( TK KBS, RV cz; rp ) 20220331027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]