[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Videospojenie medzi Kyjevom a Rímom: Úloha Cirkvi v čase vojny
P:3, 31. 03. 2022 15:15, ZAH

Ukrajina 31. marca (RV) V utorok 29. marca hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk na diaľku vystúpil na konferencii zorganizovanej Pápežským východným inštitútom v Ríme na tému „Rola Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v kontexte vojny“. Vo videospojení z Kyjeva hovoril o situácii utrpenia obyvateľov Ukrajiny a verejne poďakoval pápežovi Františkovi za zasvätenie Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Moderátorom konferencie bol rektor Pápežského východného inštitútu páter David Nazar SJ,Kanaďan s ukrajinskými koreňmi. Ako zaznelo v úvode z úst prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Leonarda Sandriho, mier musí byť zaručený zastavením zbraní, dodržiavaním medzinárodného práva a zmierením. Kardinál citoval verše zo Sofoklovej Antigony: „Nie sme tu preto, aby sme spolu nenávideli, ale aby sme spolu milovali.“

Kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk najprv vyslovil slová vďaky: „Ďakujeme, že ste nás nenechali samých v našej bolesti, ... že ste sa podelili o našu bolesť, že ste solidárni.“

V atmosfére úctivého ticha v solidarite a preciťovaní bolesti sa vo videospojení z Kyjeva objavovali aj zvuky sirén. Svjatoslav Ševčuk hovoril o veľkom nasadení Cirkvi v duchovnej službe a dennodennom nasadení na poli charity, v pomoci vysídlencom i tým, ktorí zostávajú v situácii novej chudoby spôsobenej vojnou.

Nikto nie je pripravený na vojnu, okrem tých, ktorí ju vedú, skonštatoval arcibiskup:

„Nikdy by som si nevedel predstaviť, že na naše hlavné mesto budú padať rakety. Nikdy by som si nevedel predstaviť, že budem hlavou Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine v čase vojny. Nikdy by sme si nemohli myslieť, že krypty našej katedrály sa stanú protileteckým krytom. Od začiatku konfliktu sme premýšľali o tom, ako ochrániť ľudí.“

Svjatoslav Ševčuk spomenul svoje stretnutie v ten istý deň s primátorom predtým trojmiliónového mesta Kyjev:

„Povedal mi, že v Kyjeve zostal milión ľudí. ... Viac ako chlieb a oblečenie potrebujeme slovo útechy a nádeje. ... V suteréne katedrály naďalej žijú ženy a starí ľudia. Nevedia, kam majú ísť, a čakajú, že ich Matka Cirkev zahrnie svojím teplom.“

Biskupi a kňazi zostali na svojich miestach, vysvetlil Mons. Ševčuk. V Charkove, meste duchov, boli zničené budovy a pamiatky. Medzi týmito ruinami však zostal popri obyvateľstve aj gréckokatolícky biskup.

V Mariupoli sú masové hroby a mŕtve telá na uliciach, ktoré nemá kto pochovať. Dostať sa dnes von z Mariupoľa znamená zaplatiť 1000 dolárov za každé auto, hovorí vladyka Ševčuk. Cituje aj slová ukrajinského predsedu vlády, že stratili 50% národnej ekonomiky. V tejto situácii veľkého smútku sa Cirkev naďalej modlí, zdôrazňuje vyšší arcibiskup so slovami: „Je dôležité, aby sme boli svedkami pravdy“.

Svjatoslav Ševčuk vyslovil osobitnú vďaku Svätému Otcovi týmito slovami:

„Sme vďační pápežovi Františkovi. Už na druhý deň vojny mi osobne zatelefonoval. Spýtal sa ma, ako sa mám. Povedal mi vetu, ktorú si budem navždy pamätať: Urobím všetko, čo bude v mojich silách. Samozrejme, na zastavenie tohto šialenstva. Pápež spolupracuje s celým tímom Štátneho sekretariátu, aby v čo najväčšej miere zastavil tento masaker nevinných ľudí na Ukrajine.

Potešila nás prítomnosť apoštolského nuncia, arcibiskupa Visvaldasa Kulbokasa v Kyjeve. Všetky diplomatické zastúpenia a veľvyslanectvá opustili Kyjev, ale nuncius zostal: povedal, že viac ako diplomat som biskup, ktorý zastupuje pápeža. A my sme naozaj vďační za túto utešujúcu prítomnosť.

Som osobitne vďačný Svätému Otcovi za tú mimoriadnu udalosť, za zasvätenie Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. To, že sme stále nažive, je ako neustály zázrak. Možno potrebujeme Máriin zázrak.“

V Aule Pápežského východného inštitútu bol prítomný aj kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Vo vystúpení pripomenul svoje nedávne cesty medzi ukrajinských utečencov cez Slovensko a predtým cez Maďarsko. Zdôraznil veľkú solidaritu a prijatie ľudí, najmä žien a detí, ktorí utekajú pred vojnou, v duchu toho, čo povedal Ježiš: „Bol som cudzincom a prijali ste ma“.

Do konferencie na pôde Pápežského východného inštitútu sa zapojili aj ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici Andrij Juraš a predstavitelia Charity na Ukrajine a v Taliansku.

„Dnes sa vám prihováram z Kyjeva a je to zázrak,“ povedal vladyka Svjatoslav Ševčuk s pohnutím. Dodal, že aj jeho meno figuruje v zozname osôb, ktoré majú byť „odstránené“. Vysvetlil, ako mu slúži pre kontakt s ľuďmi práve video, ktoré od vypuknutia vojny každý deň nahráva a šíri cez internet ako pravidelné posolstvo:

„Okamžite som pochopil, že je dôležité zostať v kontakte a mať možnosť kontaktovať biskupov, našich kňazov, našich ľudí. Tak som spontánne nahral prvý odkaz. Pre mnohých ľudí je týchto päť minút môjho každodenného posolstva, ako nám pripomenul ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici Andrij Juraš, niekedy hlavným zdrojom toho, čo sa deje na Ukrajine. Túto správu som nahrával každý deň spontánne, aby som všetkým oznámil, že žijem, že mesto Kyjev žije.“



( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220331026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]