[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utečencom pomáhajú v Košiciach aktívne ľudia bez vlastného domova
P:3, 31. 03. 2022 09:55, DOM

Košice 31. marca (TK KBS) Do pomoci vojnovým utečencom sa aktívne zapájajú aj ľudia bez vlastného domova v Košiciach. Tí, ktorí našli dočasný domov v službách Arcidiecéznej charity Košice, prejavili záujem pomáhať od prvých chvíľ. Vypomáhajú pri príprave potravinových balíkov, vykladaní a uskladnení humanitárnej pomoci a sprevádzaní utečencov z Ukrajiny. Zároveň každý deň upratujú a čistia unimobunky v zriadenom mestskom hotspote v priestoroch kúpaliska Červená hviezda na Staničnom námestí.

Kosice, charita, utecenci

Ľuďom z Ukrajiny pomáha asi tretina ľudí bez vlastného prístrešia z Charitného domu sv. Alžbety v Košiciach. Okrem výpomoci v charitných zariadeniach, sú aktívni aj v rámci samosprávou zriadených hotspotov. Súčasť aktivít je denná údržba a upratovanie unimobuniek v hotspote na Staničnom námestí. Každý deň prijímatelia v ranných hodinách pripravia priestory pre ďalších dočasne ubytovaných utečencov. „Pre mňa je to potešenie, a zároveň povinnosť pomáhať. Sama viem, aké je to prijať pomoc iných a neostať v ťažkostiach sama,“ vraví pani Mária Čižmárová, ktorá v charitnom zariadení žije štyri roky.

Soňa Hlaváčová, vedúca Charitného domu sv. Alžbety vraví, že samotní prijímatelia prichádzali s otázkami ako a kde môžu byť nápomocní. „Mestu Košice a jednotlivým mestským častiam sme ponúkli naše ľudské dobrovoľnícke sily. Sme radi, že nachádzame možnosti ako adresne pomáhať aj v rámci aktuálnej humanitárnej pomoci,“ upresňuje Hlaváčová.  Ako dodáva Hlaváčová aj v charitnom zariadení pripravili niekoľko miest na dočasné ubytovanie.

„V priebehu dní sme pomohli 21 matkám s deťmi z Ukrajiny, ktoré na svojej ceste pokračovali ďalej. Prijímatelia útulku a nocľahárne pripravili priestory na pokojné prenocovanie, stravu a potravinové balíky na cestu,“ približuje konkrétnu pomoc. Prijímatelia samotných utečencov odprevadili na železničnú stanicu a pomohli pri kúpe cestovných lístkov. „Niekoľko rokov som pracoval v zahraničí, tak som využil svoj znalosti angličtiny. Tlmočil som ubytovaným ukrajinským ženám, ktoré potrebovali pomoc pri kúpe lístkov a usmernení na ceste,“ vraví Bartolomej Budaj, prijímateľ Charitného domu sv. Alžbety.

Kosice, charita, utecenci

Arcidiecézna charita Košice zároveň pomáha vojnovým utečencom z Ukrajiny v podobe potravinovej a materiálnej pomoci. V rámci Košíc pomohli už vyše 350 jednotlivcom a rodinám, ktoré našli dočasné útočisko v metropole východu.

Zamestnanci a dobrovoľníci Arcidiecéznej charity Košice nepretržite pomáhajú pred závorami slovensko- ukrajinských hraníc od príchodu prvých ukrajinských utečencov. Stálu službu Charita poskytuje na hraničných priechodoch Ubľa a Veľké Slemence. Dobrovoľnícky pomáha aj v hotspote v rámci Mesta Košice, vytvára zázemie pre dobrovoľníkov a sprevádzame utečencov v Snine alebo v Michalovciach. Pomocnú ruku v podobe potravinových balíčkov a hygienických potrieb podáva stovkám utečencov, ktorí sú ubytovaní v rámci miest, kde poskytuje sociálne služby.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr, ml; pz ) 20220331020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]