[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pod záštitou vladyku Vasiľa sa rozbieha nový projekt Plánuj prirodzene
P:3, 29. 03. 2022 10:05, DOMFoto: Unsplash


Bratislava 29. marca (TK KBS) Na Slovensku začína nový projekt Plánuj prirodzene. Uskutočňuje sa pod záštitou košického eparchu, vladyku Cyrila Vasiľa, predsedu Rady pre rodinu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Centra konkrétnej pomoci FEMINA. Hlavným dôvodom vzniku bola najmä túžba pomôcť manželským párom v oblasti prirodzených metód plánovania rodičovstva (PPR).

„Projekt Plánuj prirodzene je projektom o prirodzených metódach plánovaného rodičovstva, ktoré predstavuje ako rovnocenné, vedecké, bezpečné a spoľahlivé. Ponúka odpovede na základné otázky týkajúce sa PPR vyvracia mýty v tejto oblasti a zároveň dáva na pravú mieru aj naliehavé otázky manželského a rodinného života, ktoré s touto témou súvisia," hovorí koordinátorka projektu Janka Fedešová Lakomčíková.

Projekt združuje kňazov, ale aj laikov, ktorí aktívne aplikujú metódy PPM. Pridali sa ďalší odborníci - gynekológovia, psychológovia, bioetici, teológovia a mnohí ďalší. „Je teda spoločným dielom vzájomnej spolupráce a hľadaní odpovedí cirkevných predstaviteľov a laikov,” uvádza.

Výstupy projektu Plánuj prirodzene

V prvom rade pôjde o videosériu pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému PPR. „Budeme však otvárať aj najpálčivejšie a aktuálne otázky, ktoré manželské páry riešia. Pôjde najmä o oblasti rodiny, vzájomného manželského života či manželskej čistoty - prijatie počtu detí, spolupráca na Božom pláne, boj so zdržanlivosťou a pokušením, manželská intimita a jej úskalia, problémy s počatím a podobne. V týchto videosériách vystúpia školitelia jednotlivých PPR, gynekológ, psychológ, bioetik, jednotliví laici a kňazi,” vysvetľuje Anna Siekelová, riaditeľka Centra konkrétnej pomoci Femina a odborná garantka.

Projekt sa však týmto neskončí. Pre kresťanské manželské páry sú dôležití aj kňazi, na ktorých sa často obracajú so svojimi otázkami a problémami. Organizátori preto myslia aj na nich. „Pripravujeme webinár, ktorý bude určený kňazom. Takto vytvoríme pre nich miesto na vzdelávanie sa v PPR, aby mohli kvalitnejšie a lepšie vykonávať svoju pastoráciu," pozýva kňazov Anna Siekelová. 

Rôzne metódy nie sú konkurenciou

Existujú viaceré metódy PPR, ktoré môžu niektorí chápať ako vzájomnú konkurenciu. Hlavná garantka projektu Plánuj prirodzene to však vidí inak. „Náš projekt si  nedáva za cieľ preferovanie jednej metódy, ale PPR ako komplexného riešenia tejto naliehavej otázky. Jednoducho, ako rozmanitosť metód, ktoré si môžu manželia vybrať podľa toho, ktorá im najviac vyhovuje,” konštatuje Anna Siekelová.

Tento projekt stojí na práci dobrovoľníkov, ale vyžaduje si aj finančné výdavky, ktoré budeme musieť pokryť, preto ak by ste nás chceli podporiť, čo i len malou sumou, veľmi nám to pomôže a uže teraz ďakujeme za vašu štedrosť, avizujú organizátori projektu. Bližšie informácie k podpore je možné nájsť na stránke www.centrumfemina.sk.( TK KBS, asi; ml ) 20220329016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]