[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská charita organizuje v Piešťanoch kurzy slovenčiny pre Ukrajincov
P:3, 28. 03. 2022 13:32, DOM

Piešťany 28. marca (TK KBS) V centre pomoci človeku v Piešťanoch organizuje Trnavská arcidiecézna charita kurzy slovenského jazyka pre ľudí, ktorí ušli pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny.

Záujem o takúto výučbu slovenského jazyka, ale aj jej potreba sú veľké, preto na jednej strane Trnavská arcidiecézna charita ponúka možnosť prihlásiť sa do kurzu a zároveň hľadá dobrovoľníkov, ktorí by s absolventmi kurzu pokračovali ďalej vo výučbe slovenského jazyka formou konverzácií naživo alebo online.

Kurzy pre dospelých sa v Centre pomoci človeku v Piešťanoch konajú v pondelok, stredu a v piatok. Prihlásiť sa môžu dospelé osoby so štatútom utečenca/odídenca z Ukrajiny.

„Chcete učiť slovenský jazyk ako dobrovoľník naživo v Piešťanoch alebo online? Dajte o sebe vedieť Trnavskej arcidiecéznej charite. V oboch prípadoch kontaktujte Editu Karabovú v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 hodiny na telefónnom čísle +421 948 700 353 alebo e-mailom na edita.karabova@charitatt.sk," avizuje Darina Kukuľová - Kvetanová.

Vďaka znalosti slovenského jazyka majú ľudia z Ukrajiny lepšiu šancu začleniť sa do spoločnosti, prípadne si nájsť prácu. Dobrovoľníčke Yvetke Vargovej, ktorá kurzy v Piešťanoch vedie, patrí veľké poďakovanie za túto službu lásky, píše Arcibiskupský úrad v Trnave.

Ide o jednu z konkrétnych foriem pomoci.  Trnavská arcidiecézna charita aj naďalej spája sily pre pomoc ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine. V Trnave poskytla potravinovú pomoc pre hotely Sheyly´s a Spektrum, ktoré poskytujú krízové bývanie pre ľudí z Ukrajiny. Potraviny priniesli aj na cudzineckú políciu.

Vo štvrtok 24. marca doručili zamestnanci a dobrovoľníci Trnavskej arcidiecéznej charity trvanlivé potraviny a hygienické potreby do Hotela Sheyly´s. Podľa slov majiteľky Mariany Gregorovej už tri týždne poskytujú ubytovanie pre viac ako dvadsať ľudí a v najbližších dňoch k nim pribudnú ďalší. Niektorým ľuďom úspešne pomohli pri hľadaní práce. „Ľudia, ktorým sme poskytli útočisko, boli za potraviny boli veľmi vďační, veľmi si vážia pomoc, ktorej sa im dostáva,“ povedala Mariana Gregorová.

Trnavská arcidiecézna charita pomáha potravinovou a materiálnou pomocou v Trnave, Piešťanoch, v Galante, Seredi a na ďalších miestach.

„Odišli ste z Ukrajiny pred vojnovým konfliktom a potrebujete potravinovú pomoc? Alebo poskytujete pre takýchto ľudí ubytovanie v súkromí? Kontaktujte Trnavskú arcidiecéznu charitu e-mailom na pomoc@charitatt.sk, uveďte počet osôb, ich vek, potreby a telefonický kontakt a požiadajte Charitu o potravinovú pomoc," dodáva Darina Kukuľová - Kvetanová.

Zdroje: Arcibiskupský úrad v Trnave Trnavská arcidiecézna charita ( TK KBS, abu tt, tach; ml ) 20220328034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]