[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spišská charita otvorila Dobrovoľnícke centrum pre Ukrajincov v Prešove
P:3, 28. 03. 2022 10:03, DOMKoordinátorkou Centra je Yevgenija Kripak, pôvodom z Ukrajiny (v oranžovom tričku).

Foto: Archiv Spisskej katolickej charity


Prešov 28. marca (TK KBS) Spišská katolícka charita otvorila Dobrovoľnícke centrum pre Ukrajincov na Svätoplukovej ulici 10 v Prešove (3. poschodie). Vytvorila priestor, kde sa môže komunita utečencov stretávať.

Bude tu poradenské centrum, v ktorom pomôže s hľadaním práce a v spolupráci s dobrovoľníkom – právnikom bude poskytovať aj odborné právne poradenstvo. Utečenci tu tiež môžu absolvovať kurzy slovenského jazyka.

Na prízemí nezisková organizácia Relevant zapožičala väčšiu miestnosť, ktorá bude zatiaľ slúžiť pri výdaji obedov – každý deň v čase 12:00 – 13:00 (len pre Ukrajinských migrantov). Denne dokáže charita vydať maximálne 100 obedov, záleží ale od aktuálnej potreby. Priestor dobrovoľníckeho centra bude otvorený denne od 8:00 do 15:00.

Koordinátorkou Centra je Yevgenija Kripak, pôvodom z Ukrajiny, vďaka čomu sa stráca komunikačná bariéra: „Od začiatku vojny sme s manželom vozili jedlo na hranicu z našej reštaurácie, aby utečenci dostali aspoň nejakú teplú stravu. Teraz toto teplé jedlo budeme poskytovať v charitných priestoroch v Prešove na Svätoplukovej ulici, jedenkrát denne, v čase obeda.

Na hranice som od začiatku vojny tiež sprostredkovala ukrajinsky hovoriacich dobrovoľníkov, stretla som sa tam s terajším kolegom, pánom Porubským, zo Spišskej katolíckej charity a tak vznikla naša spolupráca. Stále budem koordinovať ukrajinských dobrovoľníkov, ale teraz už prostredníctvom Spišskej katolíckej charity,“
opisuje svoje začiatky v charite Yevgenija Kripak

„Ľudia nám veľmi pomáhajú tým, že vozia autami dobrovoľníkov na hranice, že poskytujú svoje domovy pre utečencov, sú naozaj veľmi zlatí. Kto by sa chcel ku nám pripojiť ako dobrovoľník, budeme veľmi radi. Prijímame ukrajinsky hovoriacich aj slovensky hovoriacich dobrovoľníkov.

Momentálne máme 198 dobrovoľníkov, niektorí chodia na hranice, niektorí sú v HOT SPOT-e v Michalovciach a niektorí budú pomáhať alebo už pomáhajú v tomto centre,“
dodáva Yevgenija.

Ak by niekto chcel pomôcť z Prešova a okolia, môže sa prihlásiť prostredníctvom Facebook funpage dobrovolnik.sk, webstránka s rovnakým názvom sa pripravuje. Takéto dobrovoľnícke centrum Spišská katolícka charita postupne vytvorí aj v ďalších mestách Spišskej diecézy, napríklad v Poprade či v Ružomberku.

TK KBS informovala Katarína Havrilová( TK KBS, kha; ml ) 20220328022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]