[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ocenil ochotu rádioamatérov pomáhať utečencom z Ukrajiny
P:3, 28. 03. 2022 09:22, ZAH

Vatikán 28. marca (RV) Táto vojna je hanbou pre nás všetkých, je neprijateľná. V pomoci ukrajinským utečencom treba myslieť aj na budúcnosť, keď entuziazmus utíchne. Na túto tému hovoril pápež František členom talianskej federácie prevádzkovateľov amatérskych vysielačov, ktorá tento rok slávi 50 rokov od založenia. 700-člennú skupinu prijal Svätý Otec v sobotu 26. marca na audiencii v Aule Pavla VI.

Ide o dobrovoľnícku organizáciu, v rámci ktorej amatérski milovníci rádiového vysielania vo voľne využiteľnom frekvenčnom pásme CB (Citizen´s Band) dávajú svoje hobby do služby v rámci civilnej obrany. Sieťové rozmiestnenie po území celého Talianska umožňuje členom organizácie komunikovať rýchlo, všade a nezávisle. „Pomyslime na to, ako sa toto môže stať rozhodujúcim tam, kde by režim či iné centrum moci chcelo kontrolovať komunikácie“, skonštatoval Svätý Otec.

Táto komunikácia už neraz pomohla v čase prírodných katastrof – ako sú sopečné erupcie, zemetrasenia či masové podujatia, akými boli napr. pohreb sv. Jána Pavla II. či zvolenie pápeža Benedikta XVI.

Svätý Otec dal pri stretnutí do pozornosti celkovo rozvinutú dobrovoľnícku angažovanosť v Taliansku: „Nikdy neprestanem oceňovať mnohotvárne dobrovoľnícke hnutie v Taliansku, ktoré si zasluhuje povzbudenie a podporu. Tak silné dobrovoľníctvo bolo pre mňa prekvapením, tu, v Taliansku.“

Petrov nástupca ocenil aj angažovanosť členov tohto združenia v pomoci ukrajinským utečencom. Na margo vojny a pomoci utekajúcim povedal:

„Dúfame a modlíme sa za to, aby sa táto vojna - ktorá je hanbou pre nás všetkých, pre celé ľudstvo - čo najskôr skončila: je neprijateľná; každý ďalší deň prináša viac smrti a ničenia. Mnoho ľudí sa zmobilizovalo na pomoc utečencom. Obyčajní ľudia, najmä v susedných krajinách, ale aj tu v Taliansku, kam prišli a stále prichádzajú tisíce Ukrajincov.“ (...)

„Musíme pomôcť ukrajinským utečencom nielen v tejto chvíli, ale aj neskôr, keď sa spomienky na vojnu vytratia, pretože vtedy budú mať väčšie ťažkosti ako teraz: pretože teraz sme všetci spolu, no potom... Musíme myslieť na budúcnosť, a to nie je ľahké.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220328018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]