[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zomknime sa. V Bratislave si pripomenuli výročia Sviečkovej manifestácie 
P:3, 25. 03. 2022 15:35, DOM

Bratislava 25. marca (TK KBS) Slovensko si dnes pripomína 34. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. V historickej pamäti národa sa snaží udržiavať pamiatku na Sviečkovú manifestáciu Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). Zorganizovala ju aj tento rok.  

Prvou častou spomienky bola svätá omša v kostole Kapucínov, ktorú v predvečer výročia slúžil bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. V homílii vyjadril paralely medzi Sviečkovou manifestáciou a vojnou na Ukrajine. Povedal, že pred 34 rokmi polievali ľudí polievacie autá špinavou vodou, aby zahasili zažaté sviečky, ktoré symbolizujú zmŕtvychvstalého Krista.

Na dav veriacich, ktorý rozrážali policajnými autami, striekali vodným delom. Dnes sú podľa biskupa ľudia na Ukrajine kropení raketami, bombami, strelami, rozrážaní tankami a vyháňaní v miliónoch zo svojich domovov. Treba sa nám zomknúť a vidieť v každom človeku brata a sestru, pripomenul kazateľ Haľko.

Po svätej omši sa prítomní so zažatými sviecami v rukách presunuli ku pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa, kde vystúpili vtedajší zvolávateľ Sviečkovej manifestácie František Mikloško,  podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel, poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann, predseda FKI Tomáš Kuzár a kulturológ a pedagóg Michal Benedik. V závere zaznela prosba, aby sa všetci účastníci spomienky dnes pripojli k duchovnej spoluúčasti na modlitbe za mier a zasvätení Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie.

Zvolávateľ Sviečkovej manifestácie František Mikloško zdôraznil, aké prelomové pred 34 rokmi bolo, že veriaci vyšli zo svojich ulít, vyšli z kostolov a pútí na verejnosť. Prevzali zodpovednosť nielen za svoje kresťanské problémy a presvedčenia ale zaangažovali sa aj za občianske práva – pre iných ľudí. Toto je absolútny odkaz Sviečkovej manifestácie, ktorý je aj výzvou pápeža Františka: „Nie ste tu pre seba, choďte, prekročte svoje hranice, choďte medzi ľudí!“ Toto stretnutie je osobitne aktuálne v čase tejto hroznej vojny, povedal. Ľubo Feldek napísal báseň, v ktorej píše, že 25. marca 1988 polícia polievala ľudí vodou, no dnes ľudí na Ukrajine polievajú krvou! Je dobré, že sa stále stretávame, lebo stále sú vo svete nejaké problémy, stále je tu výzva, aby sme neostali uzavretí vo svojom vnútri a prekračovali svoje hranice.

Podpredseda NR SR Gábor Grendel povedal: „Vy, ktorí ste svojimi činmi – svojou účasťou na Sviečkovej manifestácii riskovali vyhodenie z práce, či zo školy, dokonca väzenie, ste ako prví vo vtedajšom Československu masovo požadovali dodržiavanie všeobecných ľudských práv a sociálnych istôt. Ukázali ste vtedy komunistom i nám všetkým, že sloboda je hodnota, za ktorú sa bojuje nielen slovami, ale najmä činmi. Chcem vyzdvihnúť vašu odvahu. V roku 1988 nikto nevedel, koľko ešte bude komunistický režim vládnuť. … Režim postavený na klamstvách a násilí sa dá poraziť len spájaním. Sviečkovú manifestáciu organizovali ľudia z podzemnej cirkvi, no spojili sa na nej ľudia z rôznych táborov. Veriaci aj neveriaci. … Moje želanie je, aby sa Ukrajincom – rovnako ako vám pred 34 rokmi – podarilo vybojovať slobodu a spravodlivosť zoči – voči režimu, ktorý je postavený na klamstvách a násilí.“

„Sviečková manifestácia dala nielen ľuďom na Slovensku, ale aj ľuďom, ktorí boli utláčaní v komunistických režimoch strednej a východnej Európy, ale aj mimo – nádej,“ oslovila prítomných europoslankyňa Lexmann. Dnes, keď sa u našich susedov zvádza brutálna vojna, nás to podľa jej slov núti zamyslieť sa, ako sme využili vyše tridsať rokov slobody. Neprispeli sme nepriamo, napr. kvôli ekonomický dobrám a pohodliu, k tomu, že dnes náš sused prežíva reálnu vojnu, kde mrú tisíce žien, detí, starých i mladých? Boli sme schopní nastaviť zrkadlo európskym spoločenstvám, ktoré by vychádzalo z našej historickej skúsenosti? Európsky parlament v apríli 1988 prijal rezolúciu k Sviečkovej manifestácii, kde jasne a principiálne pomenoval zlo a jednoznačne odsúdil brutalitu policajných zložiek voči pokojne manifestujúcim veriacim. Žiaľ, dnes naša západná spoločnosť často už nevie takto jasne pomenovať zlo. Prinášajme svojou modlitbou ale i činmi nádej pre každého, kto trpí, kto je utláčaný, aby sme všetkým prinášali nádej!

Starostka Starého mesta ocenila odvahu, s akou sa postavili voči totalitnému režimu veriaci pre 34 rokmi. Zástupca riaditeľky neďalekého gymnázia Matky Alexie, kulturológ Michal Benedik, ocenil jednotu viery a činov tých, ktorí prišli na námestie pred 34 rokmi. A zdôraznil, že všetci sme povolaní, aby sme svoju vieru nežili iba v kostoloch, prípadne vo svojej izbičke, ale aby naša viera bola viditeľná všade tam, kam ideme. Odkaz Sviečkovej manifestácie je v tom, aby sme sa my, veriaci, nebáli, a žili vieru v každodennom živote. Potom sa Slovensko, ale i celý svet stane krajinou, kde sa oplatí žiť.

Predseda FKI Tomáš Kuzár pripomenul, že účastníci demonštrácie pred 34 rokmi utekali pred vodou, ale ľudia v Ukrajine dnes utekajú pred guľkami. Máme byť za slobodu vďační. Ale súčasne si uvedomujeme, že my sme prišli k slobode relatívne ľahko, a preto si ju mnohí dnes ani nevedia vážiť. Sloboda je len akési vzletné slovo, ale na Ukrajincoch vidíme, akú má cenu. „Sviečková manifestácia je pre nás – v duchu týchto dní – o vďačnosti a o ceste k slobode, pre ktorú sa oplatí angažovať.“

Obohatením podujatia boli piesne Petra Janků. Svojou aktualitou reagujúcou na vojnu v Ukrajine ako aj svojou duchovnou hĺbkou pomohli vytvoriť úžasnú atmosféru odvahy a otvorenosti Pravde. A tak viac ako stovka prítomných účastníkov sa rozchádzala povzbudená žiť svoj život s väčšou odvahou a vo väčšej vernosti Pravde, dodal za organizátorov Pavol Kossey.

TK KBS informoval Pavol Kossey / Aktualizované (sobota 26. 3. 2022)( TK KBS, pko; ml ) 20220325043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]