[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku otvorili štrnásty ročník projektu OZ Nenápadní hrdinovia
P:3, 25. 03. 2022 14:32, DOM

Bratislava 25. marca (TK KBS) Občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci Nadáciou Konráda Adenauera, Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvára nový ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom pre žiakov základných (8. – 9 ročník) a stredných škôl. Témou XIV. Ročníka projektu je Nositelia solidarity.

Cieľom nového ročníka je pripomenúť si osobnosti, ktoré boli počas komunistického režimu nositeľmi solidarity. Učitelia, ktorí sa zastali prenasledovaných študentov, väzni svedomia. Tí, ktorí vykonali čo i len malý skutok solidarity. „Solidarita sa prejavila aj v intelektuálnej oblasti. Ľudia, ktorí vydávali samizdat, poskytli pravdivé informácie, či morálnu podporu, podali pohár vody. Je dobré spoznať ich príbehy,“ uviedol v otváracej prednáške s názvom Solidarita s prenasledovanými autor  a gestor projektu František Neupauer. Prednáška sa konala dnes za účasti učiteľov z Banskej Bystrice, Žiliny, Bratislavy a ďalších miest v rámci podujatia Partnerstvá za občianske vzdelávania.

Od vzniku projektu v roku 2009 sa doň zapojilo už skoro 500 študentov, ktorí napísali viac ako 200 príbehov nenápadných hrdinov. O niektorých z nich boli natočené aj dokumentárne filmy. Projekt Nenápadní hrdinovia vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Termín odovzdávanie prác je koniec októbra. Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu, prezentujú svoje práce na slávnostnej konferencii, ktorá sa koná v predvečer spomienky na Nežnú revolúciu. Viac informácií o podmienkach projektu je možné nájsť na stránke www.november89.eu, Facebooku Nenápadní hrdinovia a Instagrame Nenápadní hrdinovia. 

Tento ročník projektu podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR prostredníctvom dotácie na podporu ľudských práv. 

TK KBS informovala Alena Novotná( TK KBS, ano, ml; pz ) 20220325041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]